Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Canlıların Dünyası Cevapları

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Canlılar Dünyası Sayfa 147 Canlıların Dünyası Soruları ve Cevapları 

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Canlıları Dünyası Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı

♦ Canlıları, sadece dış görünüşüne bakarak sınıflandırmak doğru mudur?

  • Cevap: Canlıları sadece dış görünüşlerine göre sınıflandırmak doğru değildir. Yine de geçmişte birçok bilim insanı canlıları dış görünüşlerine göre sınıflandırmıştır. Mesela Aristo hayvanları yüzen, uçan ve yürüyen olarak üç gruba ayırmıştır. Ancak günümüzde taksonomi diğer bir adıyla sınıflandırma bilimi, canlıların genlerine, evrimsel süreçlerine ve akrabalıklarına bakarak canlıları sınıflandırıyor. Böylece insan, balina ve yarasa farklı gruplarda gibi gözükürken aslında aynı grupta olduğu ortaya çıkıyor.

♦ Canlıların sınıflandırılmasında hangi özellikler dikkate alınmalıdır?

  • Cevap: Sınıflandırma yapılırken • Dış görünüşleri, • İç yapıları, • Hareket, beslenme ve çoğalma özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Canlılar aşağıdaki şekilde sınıflandırılmıştır. Bitkiler Hayvanlar Mantarlar Mikroskobik Canlılar

♦ Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için diğer canlılara gereksinim duyar mı?

  • Cevap: Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Besin döngüsü dahilinde dahi, her canlının diğerine ihtiyacı vardır. Canlıların birlikte yaşam sürdürmeleri temelde 3’e ayrılır: 1. Simbiyoz yaşam: iki canlının da birbirine yararı vardır. 2. Parazitlik: Bir canlı negatif etkilenirken, bir canlı pozitif etkilenir. 3.Kommensalizm: Bir canlı birliktelikten nötr etkilenirken diğer canlı pozitif etkilenir.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 147 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!