Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sitoplazma Cevapları

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Hücre Sayfa 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134 Sitoplazma Soruları ve Cevapları 

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sitoplazma Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 121 Cevabı

ARAŞTIRINIZ

Bakterilerden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin ribozomların çalışma mekanizmalarını nasıl etkilediğini araştırınız.

 • Cevap: Bakterilerden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin ribozomlarına bağlanarak protein sentezini inhibe ederler. Böylelikle bakterilerin metabolizmaları bozulur ve yapıları yok olur. -Bakterilerin ribozomları 70 S ribozomudur ve insanlardaki ribozoma göre antibiyotiklere duyarlılığı daha fazladır.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

DÜŞÜNÜP YORUMLAYINIZ

Bir hücredeki endoplazmik retikulum faaliyetlerinin artması neyin göstergesidir?

 • Cevap: Endoplazmik retikulum, hücrede taşıma faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlar. Hücre içi ve çeperi arasında madde iletiminin meydana geldiği yerdir. Endoplazmik retikulumun faaliyetlerinin artması proteinlerle de ilgilidir. Proteinlerin katlanması, modifikasyonu ve taşınması faaliyetlerin arttığını göstermektedir. Endoplazmik retikulum organelinde oldukça önemli olan protein ile ilgili faaliyetler meydana geldiği için hücre için hayati bir öneme sahiptir. Hücre organellerinin farklı farklı görevleri bulunur.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı

ARAŞTIRINIZ

Hücresel organellerin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar var mıdır? Araştırınız.

 • Cevap:

Canlıların oluşturan en küçük birim hücredir. Hücre üç ana kısımdan meydana gelmektedir. Hücreler çekirdek, sitoplazma ve hücre zarından meydana gelmektedir. Hücreler organellerden meydana gelmektedir. Organellerin her birinin belli bir fonksiyonu bulunmaktadır.

Hücresel organellerin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar da bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

➜ Optik Atrofisi
➜ Kardiyomyopati
➜ Ansefomyopati
➜ Yenidoğan Ölümü
➜ Sağırlık
➜ Distoni
➜ Ataksi
➜ Myopati

Organellerin fonksiyonel bozukluğu nedeniyle hastalıkların genetik olarak da meydana çıkması mümkündür. Bu nedenle hastalıklar kalıcı olarak hasarlara neden olmaktadır. Genetik hastalıkların da nesilden nesle aktarılması mümkündür. Hücresel bozukluklar önemli hastalıklara neden olur.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

ARAŞTIRINIZ

Bitki hücrelerinde peroksizomların hangi görevleri yürüttüğünü araştırınız.

 • Cevap: Bitki hücrelerin diğer hücrelerden farklı olarak bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlar hücrenin şekli ve yapısıyla ilgili olarak meydana gelmektedir. Bitki örtüsü köşelidir. Hücre zarıyla birlikte hücre çeperi bulunur. Ayrıca plastitler de bulunmaktadır. Peroksizomlar, bitki hücresinde metabolik faaliyetlerin sürmesinde etkilidir. Üzerlerinde enzimler taşıyarak metabolik faaliyetlerin sürmesinde etkili olurlar. Ribozom, mitokondri, kloroplast gibi organellerin çalışmasında görev alırlar. Bu bakımdan protein sentezi, ışık sentezi, besin üretimi gibi faaliyetlerin gerçekleşmesinde görev alırlar. Bitki hücresine has durumların gerçekleşmesinde de görev alırlar. Bu bakımdan peroksizomların varlığı hücresel faaliyetlerin devam etmesinde etkilidir. Bitki hücresinde canlılık faaliyetleri sürer.

TARTIŞINIZ

Hücre organellerinde oluşan bir problemin hücreye olası etkilerinin neler olacağını tartışınız.

 • Cevap: Canlılar hücrelerden meydana gelmektedir. Hücreler üç ana kısımdan oluşmaktadır. Hücreler çekirdek, sitoplazma ve hücre zarından meydana gelir. Bitki hücrelerinde hücre çeperi de bulunur. Hücreler çekirdekli ve çekirdeksiz olarak ikiye ayrılır. Ökaryot hücrelerde çekirdek bulunur. Prokaryot hücrelerde ise çekirdek bulunmaz. Hücre organellerinden oluşan bir problemin hücreye olası etkileri bulunmaktadır. Ayrıca hücrenin ölmesine kadar ilerleyen aksilikler de meydana gelmektedir. Hücrelerin organelinde meydana gelen hasarlar önemli ve kalıcı hastalıkların yaşanmasına, genlerin zarar görmesine de neden olur. Bu nedenle bu hastalıklar yeni nesillere geçebilir. Hücre sağlığının korunması için beslenme ve spor etkilidir.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 127 Cevabı

DÜŞÜNÜP YORUMLAYINIZ

Tatlı sularda yaşayan paramesyum, oksijen bulunan ortamda normal yaşamına devam ederken oksijen bulunmayan ortamda neden bir süre sonra parçalanır?

 • Cevap: Paramesyum tatlı sularda yaşayan ve çoğu zaman dikdörtgen ya da terliksi bir şekilde bulunan tek hücreli bir canlı olarak protistler alemindedir. Paramesyumlar, oksijenli solunum yapmaktadır. Oksijenli solunum yapmaları enerji üretmeleri bakımından oksijene ihtiyaç duymaları şeklindedir. Tatlı sularda yaşayan paramesyum oksijen bulunan ortamda normal yaşamına devam ederken oksijen olmayan ortamlarda bir süre sonra parçalanır. Bunun nedeni oksijenli solunum yapmaları ve mitokondri bulundurmalarına rağmen enerjisiz kalmalarıdır. Oksijenli solunumda mitokondride enerji meydana gelmektedir. Paramesyum tek hücreli bir protist olarak oksijenli solunum yapar ve oksijensiz ortamda yaşayamaz.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 132 Cevabı

Sonuçlandırma

1. Hücre duvarını, kloroplastları ve hücre çekirdeğini tespit edebildiniz mi?

 • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

2. Işık şiddetini arttırdığınızda sitoplazma hareketlerinin hızlanmasının sebebi nedir?

 • Cevap: Bu soruyu özellikle bitkisel hücreler için cevaplamamız uygun olur çünkü fotosentez reaksiyonları sırasında güneş ışığının etkisi vardır. Güneş ışığının şiddeti arttıkça sitoplazma hareketleri hızlanır. Çünkü fotosentez gibi reaksiyonlar ışığın şiddeti arttıkça artar. Aynı zamanda fotosentez reaksiyonları kırmızı-mor-mavi ışıklarında hızlanır.

3. Su miktarının ve ışık şiddetinin sitoplazmanın hareket hızına etkisi nedir?

 • Cevap: Sitoplazma, hücre iskeleti, organeller ve sitozol adı verilen sıvıdan oluşan kısımdır.Hücre zarı ile çekirdek zarı arasıda bulunur.Dinamik ve canlıdır. Yumurta akına benzeyen bir akışkanlığı mevcuttur. Su miktarının ve ışık şiddetinin sitoplazmanın hareket hızına etkisi doğru orantılıdır. Su arttıkça–> sitoplazma hareket hızı artar. Işık şiddeti arttıkça–> sitoplazma hareket hızı artar.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

DÜŞÜNÜP YORUMLAYINIZ

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda iğ ipliklerinin oluşmasını engelleyen etken maddelerin kullanılmasının sebebi nedir?

 • Cevap: Kanser, hücrelerin genlerindeki bozukluk nedeniyle hızlı ve düzensiz bir şekilde üremeleri ve bulundukları bölgede kontrolsüz üreme nedeniyle temel işleyiş bozulmalarına neden olması dolayısıyla meydana gelmektedir. Kanser bu nedenle öldürücü etkilere sebep olmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sayesinde bu zarar görmüş ve mutasyona uğramış hücrelerin üremesini engellemek amacıyla çoğalma safhasında bölünmeyi gerçekleştirmek için gerekli iğ ipliklerinin oluşması engellenmektedir. Böylece çoğalmanın önüne geçilmekte ve stabil bir şekilde hastalık kontrol altında tutularak tedavi süreci takip edilmektedir. Kanserin çarelerini arayan doktorlar, gen ve hücre üzerinde araştırmalarını ve deneylerini sürdürmektedir.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

ARAŞTIRINIZ

Prokaryot hücrelerde hücre iskeleti elemanları bulunur mu? Araştırınız.

 • Cevap: Hücreler, canlılık özelliği taşıyan birimlerdir. Canlılık özelliği taşıyan birimlerin hücre olarak çeşitli faaliyetlerin gerçekleşmesinde etkili olurlar. Hücreler ikiye ayrılır. Bunlar ökaryot ve prokaryot şeklindedir. Ökaryot hücrelerde iç yapı organizasyonlarının sağlanmasında ve yapısal olarak şeklin korunmasında ve oluşmasında iskelet bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde, çekirdek sitoplazmanın içinde dağınık vaziyettir. Bu da hücre iskeleti bulunmadığını göstermektedir. Prokaryot hücrelerde hücre iskeleti bulunmaz. Bu nedenle hücre içi organizasyonları da bulunmaz. Hücre iskeleti belli bir düzende hücrenin faaliyetlerinin sürmesinde etkili olmaktadır. Hücreler bulundukları canlıların canlılık özellikleri kazanmasında ve canlılık faaliyetlerinin sürmesinde etkili olurlar.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!