Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 107

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 107

Ön Bilgi
Hücrelerin canlılıklarını koruyabilmek için gerekli olan maddelerin hücre içine nasıl alındığını ve hücrelerin bu süreçten nasıl etkilendiğini tartışınız. Tartışmada ortaya çıkan düşünceleri not alınız. Sınıfta gruplar oluşturunuz. Gruplar, aşağıdaki formata uygun olarak (hipotez ve bağımsız değişkenin değiştirilebileceği biçimlerde) hipotezi test etmek için yaptıkları kontrollü deneylerden elde ettikleri verileri kaydedip sonuçları sınıfta tartışsın.
İşlem Basamakları
• Her grup kabuklarını soyup temizledikleri patateslerden uzunluğu, genişliği ve yüksekliği aynı olan 3 parça kessin. Bu parçaları kâğıt havlu üzerinde kurulayıp, kütlelerini tartarak hazırlanan tabloya kaydetsin.
• Gruplar öğretmenin yardımıyla konsantrasyonları birbirinden farklı 3 ayrı çözeltiyi hazırlayıp bunları farklı beherglaslara koysun (1. beher kontrol grubudur, sûkroz içermez. 2. beherglas %20 sûkroz, 3. beherglas ise %40 sûkroz çözeltisi içerebilir.). Her grup bunlardan ellişer mL alarak farklı petri kaplarına koysun.
Her grup, petri kabına, daha önceden kurulayıp tarttıkları patates parçacıklarından birer tane koysun. Patatesleri 24 saat bu çözeltilerde beklettikten sonra kâğıt havluyla kurulayıp kütlelerini ölçsün ve tabloya kaydetsin.
Her grup kendi deneyindeki kütle değişiminin yüzdesini hesaplasın (Yeni kütleden eski kütle çıkarılır, eskiye bölünür, 100’le çarpılır.) ve bu değerleri tabloya kaydetsin.
Her grup bulduğu veriyi sınıfla paylaşsın ve kütle değişimi için sınıf ortalaması hesaplansın. Her biriniz kütle/konsantrasyon grafiğini çizip bu grafiği yorumlayınız. Yaptığınız yorumlar sonucunda konsantrasyon ve kütle değişimi arasında ilişki kurunuz.

Gruplar bu deneyden elde ettikleri verilerin analizi sonucunda ulaştıkları bulgular ışığında hipotezlerini test etsin ve vardıkları sonuçları sınıfla paylaşsın.

Sonuç

• Her kaptaki çözelti tipi neyi temsil ediyor? Belirtiniz.

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

Patatesler şeker konsantrasyonundan nasıl etkilendi? Açıklayınız.

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

Patatesler 24 saat bekletildikten sonra elde edilen sonuçlar neyi temsil ediyor? Belirtiniz.

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

Düşünelim

Bazen yabani otları öldürmek için bitkilerin/ağaçların dibine (köklerine) tuz çözeltisi dökülebilir. Çalışmanızın sonuçlarını göz önünde tutarak bu metodun neden başarılı olduğunu veya olabileceğini açıklayınız.

  • Cevap: Yabani otları öldürmek için bitkilerin/ağaçların dibine dökülmesinin sebebi tuzun topraktaki  suyu ve nemi emmesidir. Böylelikle yabani otlar topraktan istedikleri havayı ve suyu alamazlar ve ölürler.

Çilek reçelindeki şeker yoğunluğu çok yüksektir. Reçele şeker katılmasının tat vermekten başka amacı var mıdır? Balı ve reçeli neden buzdolabında saklamaya gerek duymayız? Açıklayınız.

  • Cevap: Şeker reçel yapımında reçel yapılan meyvenin suyunda eriyerek suyu kullanır. Böylelikle meyvede herhangi bir canlının (bakteri, mantar) üreme şansı kalmaz çünkü meyvede hiç su kalmaz.

Sebze reyonlarında uzun süre bekleyen bitkiler neden solar, buruşur? Onları yeniden eski hâline döndürmek için önerileriniz neler olabilir? Belirtiniz.

  • Cevap: Susuz kalan bitkiler buruşur. Bunu eski haline döndürmek için yapabileceğimiz şey o bitkileri alıp su dolu bir kaba koymak olacaktır. Böylelikle bitkiler kendine gelir.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!