Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 37 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

1. İnsan Genomu Projesi için birçok bilim insanı çok çalışarak büyük emek harcamakta, elde ettikleri yeni bilgileri dünya kamuoyu ile paylaşmaktadır. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarla ilgili bilgilerden ne gibi faydalar bekleyebiliriz?

  • Cevap: İnsanlığın yararına olacak çalışmalar beklenebilir.

2. Bir fosil örneğinde çok az miktarda tespit edilen DNA örneğinin günümüzde bilinen canlıların DNA’sı ile karşılaştırılması mümkün müdür? Bu karşılaştırma ile ne gibi sonuçlara ulaşılabilir?

  • Cevap: DNA kalıtsal bir materyaldir ve nesiller boyunca süregelmektedir. En az hasara uğrayan materyallerden biridir. Birçok fosil kaynaklarında bu gibi işlemler yapıldığında materyallerin bozulmadan günümüze kadar geldiği gözlenmiştir. Genetik materyallerin tespiti ve geçmişte yaşayan bu tür hakkında bilgi sahibi olmakta oldukça önemlidir. Çevremizde birçok geçmiş kalıntılar bulunmaktadır. Canlı kalıntıları ise fosil olarak adlandırılır. Fosiller genetik materyalleri olan DNA ları etkin şekilde koruyarak günümüze kadar gelmişlerdir. Bunların incelenmesi de gelecek kuşakların ve günümüzün kıyasının yapılmasını sağlamaktadır.

3. Biyoteknolojik çalışmaların yasalarla kontrol altında tutulmaya çalışılmasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Biyolojik oluşumlar gün geçtikçe değerlenmekte ve bu süreçlerin hızlı bir şekilde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kişilerin sağlık açısından ya da biyolojik anlamda faydalandığı en önemli dallardan biri de biyoteknoloji alanıdır. Bu alanda gerçekleşen tüm gelişmeler oldukça önemlidir. Biyolojik değişikliklerin teknolojik anlamda gözlendiği bu süreçte, biyoteknoloji devreye girmektedir. Biyoteknoloji, kişilerin sağlıklarının korunması ve bu sağlığın gerekli durumlarda revize edilmesi şeklinde gözlenen bir süreç olduğu bilinmektedir. Genetik mühendisliğini baz alan bu durum, biyoteknolojik açıdan da büyük önem kaydetmektedir. Biyoteknoloji ucu oldukça açık bir alandır. Sağlık çalışmaları, direk olarak canlıları ve insanları etkileyeceğinden dolayı kişilerin sağlık açısından da önemli bir yeri bulunmaktadır. Tüm yapılan çalışmalara bakıldığında sağlığın korunması ve mevcut sağlığın iyileştirilmesi sağlanırken, bu durumun etik problemlere de neden olmaması gerekmektedir. Etik anlayışın devamlılığında kişinin hak ve hürriyetleri de göz önüne alınarak sağlıklı kararların verilmesi de gerekmektedir.

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 37 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!