Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

1. Ökaryot hücrelerde DNA replikasyonunda görev alan enzimler bir sütunda, enzimlerin işlevleri diğer bir sütunda verilmiştir. Buna göre uygun eşleştirmeyi yapınız.

  • Cevap:

2. Ökaryot hücrelerde DNA replikasyonu sırasında gerçekleşen olaylar aşağıda numaralandırılarak verilmiştir. Buna göre olayları doğru şekilde sıralayınız.

  • Cevap: Sıralama 5, 2, 1, 4, 3 şeklindedir.

Soruyu çözebilmemiz için öncelikli olarak bazı bilgileri bilmemiz gerekir: DNA replikasyonu bölünme sırasında gerçekleşen bir olaydır. DNA replikasyonu, genetik içeriğin her iki hücreye eşit dağılması için oldukça önemlidir. Buradan yola çıkarak tekrar soruya bakıp, bu olayları sıralarsak; Ökaryot hücrelerde DNA replikasyonu sırasında gerçekleşen olaylar aşağıda numaralandırılarak verilmiştir. Buna göre olayları doğru şekilde sıralayınız.

1. Kromatin yapısının yeniden oluşması → 5.
2. Replikasyon orjinlerinin noktalarının belirlenmesi → 2.
3. DNA çift ipliğinin birbirinden ayrılması → 1.
4. Yeni sentezlenen DNA ipliklerinin birleştirilmesi → 4.
5. DNA polimeraz aktivitesi ile yeni ipliklerin sentezlenmesi → 3.

3. DNA’larında 15N bulunan E.coli bakterileri 14N içeren kültür ortamına bırakılarak bu bakterilerin üç kez çoğalmaları sağlanmıştır. Üçüncü çoğalma sonucunda bakteri DNA’ları ayrıştırılıp santrifüj edildiğinde 14N14N (normal azotlu) DNA taşıyan E.coli bakteri sayısının 14N15N (melez) DNA taşıyan E.coli bakteri sayısına oranı kaçtır?

  • Cevap:

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 35 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!