Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı

“11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Kök-e Yayıncılık ” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı

3. Aşağıdaki şekillerde akciğer ve doku kılcal damarlarında gerçekleşen gaz alışverişleri gösterilmiştir. Buna göre aşağıdaki tabloda verilen tepkimelerden hangilerinin akciğer (1), hangilerinin doku kılcal damarlarında (2) gerçekleştiğini tablodaki dairelerin içini X ile işaretleyerek gösteriniz.

  • Cevap

4. Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir? Böyle bir durumda ilk yardım olarak neler yapılması gerektiğini açıklayınız. 

  • Cevap: Solunan havada CO bulunursa hemoglobine bağlanır ve O2‘nin taşınmasını engeller. Kişi açık havaya çıkartılmalı, saf O2 solutulmalıdır.

5. Solunum sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz? Açıklayınız.

  • Cevap: Mevsime uygun giyinilmelidir. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Temiz havada düzenli spor yapılmalıdır. Çocukken vereme karşı gerekli aşılar yapılmış olmalıdır. Bronşit, zatürre, astım gibi solunum sistemi hastalıklarında gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tütün ve tütün mamulleri gibi solunum sistemine zarar veren maddelerin kullanımından uzak durulmalıdır.

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Kök-e Yayınları Sayfa 164 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!