Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

“11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları Kök-e Yayıncılık ” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

1. Aşağıdaki tabloda, “solunum sistemi” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevap: a) bronş, bronşiol b) pleura c) pnömoni ç) alveol d) diyafram e) surfaktan f) bohr etkisi

a) Soluk borusu, akciğerlere yakın bölgede sağ ve solda bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bu kollar ise akciğerlere girdikten sonra ağaç gibi dallanarak bronşiol adı verilen daha küçük yapılara ayrılır.
b) Akciğerler pleura adı verilen çift katlı bir zar ile çevrilidir.
c) Akciğer alveollerinin enfeksiyonu ve iltihaplanması sonucunda oluşan ve akciğerlerde sıvı ve kan toplanmasına neden olan hastalığa pnömoni denir.
ç) Akciğerlerin fonksiyonel birimleri olan ve etrafı kılcal damarlarla çevrili, alyuvar ve kılcal damarlar arasında oksijen ve karbondioksit değişimini sağlayan hava kesesi şeklindeki yapılara alveol denir.
d) Göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kasa diyafram denir.
e) Alveollerdeki epitel hücrelerden salgılanan, fosfolipit ve proteinlerden oluşan surfaktan adlı madde alveollerin açık kalmasını sağlar.
f) Kanda karbondioksitin kısmi basıncının artması ve pH’ın düşmesi sonucu, hemoglobinin oksijeni serbest bırakması olayına bohr etkisi denir.

2. Aşağıdaki diyagramda boş bırakılan yerleri, verilen kelimeleri kullanarak tamamlayınız.

basıncı düşer, basıncı artar, kasılır, gevşer, düzleşir, kubbeleşir, genişler, daralır, yukarı doğru yükselir, aşağı doğru iner

  • Cevap:

Nefes alma: Kaburgalar arası kaslar kasılır, kaburgalar yukarı doğru yükselir, diyafram kası düzleşir, göğüs boşluğu genişler ve basıncı düşer.
Nefes verme: Kaburgalar arası kaslar gevşer, kaburgalar aşağı doğru iner, diyafram kası kubbeleşir, göğüs boşluğu daralır ve basıncı artar.

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Kök-e Yayınları Sayfa 162 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!