Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Mineralleri ve diğer bazı inorganik bileşikleri enerji kaynağı olarak kullanabilen canlılar var mıdır? Araştırınız.

Mineralleri ve diğer bazı inorganik bileşikleri enerji kaynağı olarak kullanabilen canlılar var mıdır? Araştırınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Mineralleri ve diğer bazı inorganik bileşikleri enerji kaynağı olarak kullanabilen canlılar var mıdır? Araştırınız.

Soru: Mineralleri ve diğer bazı inorganik bileşikleri enerji kaynağı olarak kullanabilen canlılar var mıdır? Araştırınız.

  • Cevap: Canlıların kullandığı enerji türüne ATP (adenozin tri fosfat) denir. ATP çeşitli yollarla üretilebilir. Bazı canlılar ATP’yi organik olmayan maddelerden kimyasal yollarla üretirler. Üretici(ototrof) canlılar besin üretirler. Bunu ışık ya da kimyasal enerjiyle sağlarlar. Fotosentez yapanlar ışığın enerjisini kullanırken kemosentez yapanlar kimyasal enerji kullanırlar. İşte aradığımız sorunun cevabı bu kemosentez yapan canlılardır. Kemosentez yapan canlılar inorganik maddeleri enerjiye(ATP) dönüştürür ve kullanır. Bunlara bazı örnekler verelim. Demir bakterisi, Nitrit bakterisi, Nitrat bakterisi, Kükürt bakterisi

9. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!