Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Proteinler Cevapları

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Yaşam Bilimi Biyoloji Sayfa 64 Proteinler Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Proteinler Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı

ARAŞTIRINIZ

İnsan vücudunda sentezlenemeyen amino asitler hangileridir? Araştırınız.

  • Cevap: Canlıların yapısındaki proteinlere 20 çeşit aminoasit katılır. 20 çeşit aminoasitten sadece 12 tanesi insanlarda sentezlenebilirken 8 tanesi dışarıdan besinlerle hazır olarak alınır. Dışardan hazır olarak alnınan aminoasitler şunlardır; Lösin, İzolösin, Valin, Lizin, Metionin/Sistein, Fenilalanin/Tirozin, Treonin,Triptofan.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı

DÜŞÜNÜP YORUMLAYINIZ

Günlük alınması gereken kalorinin %55’i karbonhidratlardan, %5-20’si proteinlerden geri kalanının ise yağlardan karşılanması gerekir. Bunun nedeni nedir?

  • Cevap: Yağ: yüzde 20 ve 35 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu oranlar insanların kişisel sağlık, yaş ve amaçladıkları forma ulaşmak için tavsiye edilen miktarlardır. Karbonhidratlar günlük enerji ihtiyacımızı karşıladığımız besin grubu olmaktadır. Hareket etmediğimizde bile temel vücut fonksiyonlarımız, nefes almak, sindirim, düşünmek gibi karbonhidrat aracılığı ile enerji ortaya çıkımı sayesinde bu fonksiyonları gerçekleştirirler. Bu yüzden en yüksek oranda karbonhidrat alımı yapmamız gerekir. Vücutta hücrelerin onarım ve çoğalması gerektiği için de bu fonksiyonları proteinlerden alarak vücudumuz sağlar. Bu yüzden de proteinler karbonhidratlardan sonra ikinci en çok almamız gereken besin grubunu oluşturmaktadır. Yağlar ise beyin sağlığından vücudun yenilenmesi gibi farklı fonksiyonlarda gerekmektedir. Fakat yağ alımı diğer besinlere göre vücudumuz tarafından daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Fazla alınması durumunda yağ vücutta depolanır ve obeziteye neden olabilir.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Sonuçlandırma

1. Hangi deney tüpündeki sıvıda renk değişimi oldu?

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

2. Gözlemlerinize dayanarak test ettiğiniz hangi maddelerde protein bulunduğunu söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 64 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!