Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 95

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 1 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 95

İşlem Basamakları

Doku alma işlemi: 500 mL kaynamış içme suyunun içine yaklaşık 15 g tuz ekleyiniz ve bunları iyice karıştırıp çözelti hâline getiriniz (Ya da 100 mL su içine 3 mL tuz ekleyerek de hazırlayabilirsiniz.). Hazırladığınız çözeltinin yaklaşık 45 mL’sini temiz bir kaba ayırınız. Ayırdığınız 45 mL çözelti ile 1 dakika boyunca gargara yapınız ve ağzınızdaki çözeltiyi boş bir kaba boşaltınız. Böylece kendinize ait doku örneği elde etmiş olursunuz.

• Elde ettiğiniz doku örneğinin içine bir damla bulaşık deterjanı ekleyip bunu yavaşça karıştırınız. (Bulaşık deterjanı hücredeki fosfolipit membranları uzaklaştırıp DNA zincirini açığa çıkartmak için gereklidir.)

• Karışıma 3 damla gıda boyası ekleyip karıştırınız. Başka bir kaba 100 mL %70’lik izopropil alkol koyunuz. Hazırladığınız boyalı çözeltinin bir miktarını, üzerinde katman oluşturacak kadar, yavaşça alkole ilave ediniz. Bu karışımı, şekil alması için iki, üç dakika olduğu gibi bırakınız. Karışımın alkole ilave edilmesi, DNA’nın sıvı karışımdan ayrılmasını sağlayacaktır. Bekleme sonrasında karışımı bir pipet ya da kürdan yardımı ile dairesel olarak hareket ettirerek DNA zincirinin çubuğa sarılmasını sağlayınız ve hafifçe çubuğu yukarı kaldırınız.
Sonuç

• Görmüş olduğunuz iplik görünümlü yapı, size ait DNA zinciridir. Elde ettiğiniz ipliği mikroskopta inceleyiniz. İnceleme sonuçlarınız üzerinde arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!