Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 60

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 60

çok saydam bir leke, lipitin varlığını gösterir. Bir parça hayvan yağını da aynı şekilde uygulayınız. Yiyecek maddesinde çok az miktarda lipit varsa önceki sayfada anlatılan metotla lipitin varlığı gözden kaçabilir. Bununla beraber yiyecek maddesinde az miktarda bulunan yağ, şu yol izlenerek de bulunabilir:
Eter gibi lipit çözücü bir sıvı ile birlikte küçük küçük doğranmış yiyecek maddesini bir deney tüpüne koyunuz (Lipit suda çözünmez.). Karışımı çalkalayınız. Besinde lipit varsa bu, eter tarafından çözünecektir. Eter içerisindeki çözülmeyen besinin çökmesini bekleyiniz. Sonra eterli sıvıyı, bir kâğıt üzerine damlatınız. Eterin buharlaşmasını bekleyiniz. Eğer lipit varsa kâğıt üzerinde saydam bir leke meydana gelir (Dikkat: Eter buharını solumayınız ve bir alev bulunan odada eter kullanmayınız.).
Çeşitli saf besinler için bir seri testi tamamlamış oldunuz. Besin maddelerinin karışık olarak bulunduğu çeşitli yiyecekler üzerinde bunları uygulayınız ve sonuçları kaydediniz.
Öğretmeninizden “bilinmeyen bir madde” alınız ve içinde bulunan besin maddelerini tayin ediniz. Sonuçları kaydediniz. Bulduğunuz sonuçların doğru olup olmadığını öğretmeninize sorunuz. Zamanınız varsa bilinmeyen başka örnekleri de deneyebilirsiniz.
Ayrıca lipitlerin bir kısmı sudan III çözeltisi ile pembe renk oluşturur.
Sonuç

Test uyguladığınız yiyecek maddelerinin hangisi tüm besin çeşitlerini kapsamaktadır?

  • Cevap:

Hangi besin veya besinler, muzda ve kaymağı alınmış sütte görünmüyor?

  • Cevap:

Sütün “tam bir besin” olduğunu söylemek doğru mudur?

  • Cevap: Tam bir besin kaynağı olan süt, tüm yaş grupları için gerekli olan kalsiyumun karşılanmasında ki en iyi yoludur. Ayrıca protein, yağ ve karbonhidrat içeren yegâne besin maddesidir. Vücudunuzdaki kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerdedir. Geri kalan kalsiyum, kaslarda, kanda ve hücrelerarası sıvıda bulunur.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!