Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 121 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121

TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Proje Rehberini inceleyerek bilimsel bir çalışmanın nasıl yürütüldüğünü araştırınız. 

  • Cevap: Bu sorunun cevabı bilimsel araştırma basamaklarının neler olduğunu bilmekten kaynaklanır. Bilimsel araştırma basamaklarını bilen bir kişi projenin rehberini inceleyerek bilimsel bir çalışmanın nasıl yürütüldüğünü anlaya bilir. Sırasıyla bilimsel araştırma basamakları şunlardır.7 basamakta inceleriz.

1.Problemi Görme.
2. Araştırma Problemini anlama.
3. Konuyla İlişkili Kaynakların araştırılması.
4. Hipotezlerin Yazılması.
5. Araştırma Yöntemini belirleme.
6. Verilerin Toplanması ve Analizinin yapılması.
7. Araştırmanın Sonuçlandırılması ve Araştırma Raporunun Yazılması.

Farklı disiplinlerde bilimsel yöntemler ne tür farklılıklar gösterir?

  • Cevap: Bilimsel yöntem denilince aklımıza adım adım izlenen ve herkes tarafından kabul edilen bilimsel basamaklar gelse de bu çok doğru bir algı değildir. Bu basamaklar; problem tayin etme, gözlem yapma, veri toplama, hıpotez olustuma, hıpoteze bağlı varsayımda bulunma, hıpotezi doğrulama, teori geliştirme ve kanun yapma şeklinde birbirini izleyen zincirden oluştuğu düşünülür. Elbette ki her bilim insanı bir problemi çözme esnasında bu basamaklardan yararlanır. Ancak bu basamakları sırasıyla takip etmesi gerekmez. Çünkü bilim insanları birbirinden farklı disiplinlerde çalışır. Herbirinin üzerinde çalıştığı problem ve bu problemlere karşı bakış açıları birbirinden farklıdır. Bu sebeple her bilim adamı değişik yöntemler benimseyebilir. Burada önemli olan değişik disiplinlerdeki bilim insanların birbiriyle bilgi alışverşinde bulunmasıdır. Bu da bilimmin daha da ilerlemesine katkı sağlar.

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 121 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!