Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 172 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

DENEY

Etkinlik No. : 3.7
Etkinliğin Adı: Bitkilerde su ve madde taşınması ile ilgili deney tasarlama Etkinliğin Amacı: Bitkilerde su ve madde taşınmasını kavramak
Açıklama: Sınıfınızda beşer kişilik çalışma grupları oluşturunuz. Öğrendiğiniz bilgileri kullanarak bitkilerde su ve madde taşınması ile ilgili bir deney tasarlayınız. Tasarladığınız deneyde kullanacağınız araç gereci, etkinliğin süresini ve deneyin yapılışında takip edilecek yönergeyi aşağıdaki ilgili alanlara yazınız. Deneyi gerekli güvenlik tedbirlerini alarak uygulayınız.
Etkinliğin Süresi: Etkinliğin süresini tasarladığınız deneye göre belirleyiniz.
Araç Gereç: Araç gereci tasarladığınız deneye göre belirleyiniz.
Etkinliğin Yapılışı: Deneyin yapılış yönergesini yazınız.

Sonuçlandırma

1. Yaptığınız deneye göre bitkilerde su ve mineral taşınmasında en etkili mekanizma hangisidir?

  • Cevap: Bitkilerde su ve mineral taşınmasında en etkili mekanizma, bitkilerin köklerinden hava ile karışık olarak su emme mekanizmasıdır.

2. Tasarladığınız deneyi arkadaşlarınızın tasarladıkları deneylerle karşılaştırınız.

  • Cevap: Tasarladığınız deneyi arkadaşlarınızın tasarladıkları deneylerle karşılaştırınız. Bu sayede, farklı bitkilerin su ve mineral taşıma hızlarının karşılaştırılmasına olanak sağlayacaksınız.

3. Seçtiğiniz bitkilerde yaprak sayısının azaltılması su ve mineral taşıma hızını nasıl etkiler?

  • Cevap: Seçtiğiniz bitkilerde yaprak sayısının azaltılması, bitkide su ve mineral taşıma hızını azaltacaktır. Çünkü bitkilerin yaprakları, su ve mineral taşıma işleminde önemli bir rol oynar ve bu işlem için gerekli olan suyun bitkiye ulaşmasını sağlar.

4. Seçtiğiniz bitkinin yapraklarının üst yüzeyini vazelin ile kapattığınızda bitkide su ve mineral taşıma hızı nasıl değişir?

  • Cevap: Seçtiğiniz bitkinin yapraklarının üst yüzeyini vazelin ile kapattığınızda, bitkide su ve mineral taşıma hızının azalacağını göreceksiniz. Çünkü vazelin, bitkinin yapraklarının üst yüzeyini kapatacağından, bitki su ve mineral taşıma işlemini yapamaz.

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 172 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!