Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

1. Günümüzde meteoroloji uzmanları havanın nasıl olacağını yüksek oranda doğru tahmin edebilmektedir. İnsanların da kendi sağlığını ilgilendiren olayları bu şekilde önceden tahmin edebilmesi mümkün müdür?

  • Cevap: Evet. Mümkündür.

İnsanların kendi sağlıklarını ilgilendiren olayları önceden tahmin etmeleri mümkündür. Bu amaçla bilim insanları İnsan Genom Projesi’ni başlatmıştır. İnsan Genom Projesi, insanların kromozomlarında bulunan gen dizilerini belirlemeyi ve insanın gen haritasını çıkarmayı hedeflemektedir. Bu çalışma 1990 yılında başlamıştır ancak henüz sonuçlanmamıştır.

İnsanlar kendi sağlıklarını tehdit eden ya da edecek unsurları önceden bilmek ya da öğrenmek isterler. Bu tehditler genellikle grip ya da bakteri kapma gibi tehditlerden çok kanser, şeker hastalığı ya da kalp hastalığı gibi tehditlerdir. İnsanlar çoğunlukla annelerinde, babalarında ya da diğer akrabalarında ortaya çıkan hastalıkların bir gün kendilerinde de çıkabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak yaşarlar. Çünkü doğal olarak bu hastalıklara yatkınlıkları olduğunu düşünürler.

İnsanların anne ve babalarında var olduğunu görerek korktukları hastalıklar genellikle kalıtsal hastalıklardır. Bunlar ataların genlerinde olup, kalıtım yoluyla çocuklara geçen hastalıklardır. İşte son zamanlarda bilim insanlarının ortaya çıkarmak istediği İnsan Genom Projesi, bu kalıtsal hastalıkların varlığının bilinmesini amaçlamaktadır. İnsan Genom Projesi ile insanın gen haritası ortaya çıkarıldığında insanların kanser, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanıp yakalanmayacaklarını öğrenmeleri mümkün olabilecektir. Bu sayede bilim insanları kişiye özel ilaçlar üretebilecek ya da özel tedaviler geliştirebilecektir.

İnsanların yakalanabilecekleri hastalıkları yıllar önceden bilmeleri, onların bu konuda önlem almalarını sağlayacaktır. Böylece hastalıkların önüne geçmek mümkün olacak, pek çok hastalık yüzünden hayatını kaybeden insanların sayısı azalacaktır.

2. “Oğlan dayıya, kız halaya çeker.” atasözünden yola çıkarak sizi fiziksel olarak tanımlayan özelliklerinizi ortaya çıkaran temel unsurlar neler olabilir?

  • Cevap: Soylar, anneden babadan başlayarak dallanıp budaklanır. Yani bizler anne babalarımız ve öncesi nesillerden gelen genetik özellikleri taşıyoruz. Bu genetik özellikler, gen adı verilen kodlarla nesilden nesle aktarılır.  Göz rengimiz, saç rengimiz, ten rengimiz, boy uzunluğumuz gibi faktörler genetik yapılara dayanır. Hangi gen baskın gelirse o özelliği gösteririz. Anne babanın her ikisinin de gözleri kahverengi iken; çocuklarının gözleri renkli olabilir. Bunun sebebi, melez gen içermelerine dayanır. Demek ki onların büyükleri, çekinik olan renkli göz genini aktarmışlardır.

3. Eksiksiz bir gen haritasının ortaya çıkarılması, gelecek nesillerin yaşam kalitesini artırmak için hangi olanakları sunabilir?

  • Cevap: Eksiksiz gen haritasının çıkarılması hayatı zorlaştıran veya yaşanmaz kılan hastalıkların daha embriyo iken bulunması ve gen terapileriyle düzeltilerek yaşamın sağlıklı olmasına olanak sağlayabilir. Yaşam kalitesini ayrıca boy gibi fiziksel özelliklerin genleriyle oynanarakta artırılabileceğini düşünüyorum.

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 16 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!