Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 222 Cevabı

“11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları Kök-e Yayıncılık ” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 222 Cevabı

1. Aşağıdaki tabloda, “komünite ekolojisi” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevap: a) ekoton b) ekolojik niş c) holozoik ç) kommensalizm d) liken e) süksesyon f ) amensalizm g) mutualizm

a) Komünitelerin sınırları keskin bir şekilde birbirinden ayrılmaz. Komüniteler birbirleriyle kesişim bölgeleri oluşturur. Bu kesişim bölgelerine ekoton adı verilir.
b) Türün yaşadığı habitattaki canlı ve cansız kaynakları kullanabilmesi ile ilgili durumların tamamı ekolojik niş olarak adlandırılır.
c) Besinlerini büyük parçalar hâlinde alan ve sindirim sistemlerinde parçalayan canlıların beslenme şekline holozoik beslenme adı verilir.
ç) Bir arada yaşayan canlılardan biri, bu beraberlikten fayda sağlarken diğerinin yarar veya zarar görmediği simbiyotik yaşam şekline kommensalizm denir.
d) Heterotrof olan mantar ve ototrof olan algin oluşturduğu mutualist yaşam birliğine adı liken verilir.
e) Bir ortamda yeni bir komünitenin oluşması sırasında, türlerin sırayla birbirinin yerini aldığı değişim sürecine süksesyon adı verilir.
f) Birlikte yaşayan türlerden biri, bu birliktelikten zarar görürken diğerinin bu birliktelikten etkilenmediği simbiyotik yaşam şekline amensalizm denir.
g) Birlikte yaşayan türlerin, birbirlerine karşılıklı olarak fayda sağladığı simbiyoz yaşam şekline mutualizm adı verilir.

2. İç parazit ve dış parazit kavramlarını açıklayınız.

  • Cevap: İç parazitler, genellikle basit yapılı canlılardır. Sindirim sistemleri gelişmediğinden üzerinde yaşadıkları konağın sindirilmiş besinlerini alarak yaşarlar. Dış parazitler genellikle hayvanların derilerine veya derileri üzerindeki tüy, kıl gibi yapılara tutunarak yaşayan canlılardır. 2

3. Aşağıdaki tabloda verilen canlılar arasındaki ilişki türlerinde, birinci ve ikinci canlının bu birliktelikten nasıl etkilendiğini “+” (yarar görür), “-” (zarar görür) veya “0” (etkilenmez) kullanarak belirtiniz.

  • Cevap

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Kök-e Yayınları Sayfa 222 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!