Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 196 Cevabı

“11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 196 Cevapları Kök-e Yayıncılık ” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 196 Cevabı

1. Aşağıdaki tabloda, “üreme sistemi ve embriyonik gelişim” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevapa) epididimis b) akrozom c) fallopi tüpü ç) folikül d) korpus luteum e) zona pellucida f ) morula g) blastosöl ğ) blastopor h) embriyo, fetüs

a) Seminifer tüpçüklerinden çıkan spermler epididimis adı verilen bölgeye geçerek burada hareket ve döllenme yeteneği kazanırlar.
b) Spermin baş kısmında içinde sindirim enzimlerinin bulunduğu akrozom adı verilen yer bulunur.
c) Döllenme olayı dişi üreme sisteminin fallopi tüpü adı verilen kısmında gerçekleşir.
ç) Menstrual döngünün yumurtanın olgunlaştırıldığı ilk 10-14 günlük evresine folikül evresi denir.
d) Folikül kesesi, olgunlaşmış yumurtayı bıraktıktan sonra salgı bezi gibi görev yapan korpus luteum adlı yapıyı oluşturur.
e) Yumurta zarının etrafında türe özgü döllenmenin gerçekleşmesinde etkili olan glikoprotein yapılı zona pellucida tabakası bulunur.
f) Segmentasyon sonucunda oluşan dut benzeri yapıya morula denir.
g) Blastosistin içindeki sıvı dolu boşluğa blastosöl adı verilir.
ğ) Gastrulasyon evresinde embriyonun alt kısmında oluşan açıklığa blastopor denir.
h) Zigot oluşumundan sonra ana rahmindeki canlıya gelişiminin ilk 8 haftasında embriyo 8 haftalıktan doğuma kadar geçen sürede ise fetüs denir.

2. Plasentanın görevini kısaca anlatınız. 

  • Cevap: Anne ile embriyo arasındaki madde alışverişini gerçekleştirmek, antikor ve hormon üretmek.

3. Son menstruasyon evresini 13 Nisan olarak bilen hamile bir kadının doğacak çocuğunun yaklaşık doğum tarihi nedir? Menstrual döngünün aşamalarını dikkate alarak yorumlayınız ve hesaplayınız.

  • Cevap: 13 Nisan’da menstrüasyon döngüsü başlayan bir kişinin doğum yapacağı tarih, bu tarihten itibaren 40 hafta hesaplanarak 10-20 Ocak olarak belirlenir.

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Kök-e Yayınları Sayfa 196 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!