Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı

“11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Kök-e Yayıncılık ” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı

1. Aşağıdaki tabloda, “dolaşım sistemleri” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevap: a) perikard, miyokard, endokard b) sistol, diastol c) sinoatrial düğüm ç) tansiyon d) adrenalin e) interferon f) bağ doku, düz kas, endotel g) asetilkolin ğ) hemoglobin h) triküspit, biküspit

a) Kalp, dıştan içe doğru perikard, miyokard ve endokard olarak isimlendirilen üç katlı bir yapıdan oluşmuştur.
b) Kalp kasının kasılmasına sistol, gevşemesine ise diastol adı verilir.
c) Kalbin kendi kendini uyarabilmesini sağlayan ve kalp kasının kasılma hızını belirleyen, sağ kulakçığın üst arka duvarında bulunan yapıya sinoatrial düğüm adı verilir.
ç) Damarlardaki kanın damar çeperine yaptığı basınca tansiyon adı verilir.
d) Adrenalin hormonu kalbin atış hızını arttırır.
e) Bazı akyuvar çeşitlerinden ve virüsle enfekte olmuş hücreler tarafından virüslere karşı üretilen özel antimikrobiyal proteinlere interferon adı verilir.
f) Atardamarlar üç tabakalı bir yapıya sahiptir. En dışta kolajen ve elastik liflerden oluşan bağ doku, ortada elastik lifler de içeren düz kas ve en içte tek katlı yassı epitel dokudan oluşan endotel bulunur.
g) Asetilkolin hormonu kalbin atış hızını azaltır.
ğ) Alyuvarlarda, yapısında demir bulunan ve oksijen taşımaya yarayan hemoglobin adlı protein bulunur.
h) Kalbin sağ kulakçığı ile sağ karıncığı arasında bulunan kapağa triküspit kapak , sol kulakçık ile sol karıncık arasında bulunana ise biküspit kapak adı verilir.

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Kök-e Yayınları Sayfa 151 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!