Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

“11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları Kök-e Yayıncılık ” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

1. Aşağıdaki tabloda, “sindirim sistemi” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevap: a) mine, dentin, pulpa b) amilaz, lipaz, tripsinojen ve kimotripsinojen, nükleaz c) gastrin ç) jejunum d) gastrit e) çekum f ) villus g) epiglottis ğ) kimus h) vater kabarcığı

a) En dışta bulunan ve dişin taç kısmını örten parlak, sert tabakaya mine; bu tabakanın altındaki kemik yapılı tabaka dentin; en içte bulunan, sinir ve bağ dokudan oluşan tabakaya ise pulpa adı verilir.
b) Pankreas öz suyunun içinde bikarbonat, karbonhidratların sindiriminde görevli yağların sindiriminde görevli lipaz proteinlerin sindiriminde görevli tripsinojen ve kimotripsinojen nükleik asitlerin sindiriminde görevli…..nükleaz….enzimleri bulunur.
c) Mide hücrelerinden salgılanan gastrin, mide hücrelerini uyararak mide öz suyunun salgılanmasını sağlar.
ç) İnce bağırsağın orta kısmı olan, yaklaşık 2 m uzunluktaki bölgesine jejunum adı verilir.
d) Midenin asit salgısının artması, aşırı sigara ve alkol kullanımı, aspirin gibi ilaçların fazla alınması, bakteriyel enfeksiyon, stres gibi faktörlere bağlı olarak mide mukozasındaki yıpranma ve zarar görme şeklinde ortaya çıkan sindirim sistemi hastalığına gastrit adı verilir.
e) Kalın bağırsağın ince bağırsağa bağlanan ilk 6 cm’lik kısmına çekum adı verilir.
f) İnce bağırsağın iç yüzeyi emilim yüzeyini artıran, villus adı verilen kıvrımlardan oluşur.
g) Yutkunma sırasında epiglottis, soluk borusunu kapatarak besinlerin soluk borusuna kaçmasını önler.
ğ) Besinler midedeki asidik ortam ve midenin kasılıp gevşeme hareketleri nedeniyle yarı katı-yarı sıvı bir şekil olan kimus hâline dönüşür.
h) Safra kesesinde depolanan safra, koledok kanalından onikiparmak bağırsağının vater kabarcığı bölgesine dökülür.

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Kök-e Yayınları Sayfa 118 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!