Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 231

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 231 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 231

4. Bakteri popülasyonunun zamana bağlı birey sayısındaki değişime ait grafik aşağıda verilmiştir.

A) I. zaman aralığında birey sayısındaki değişimin nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Populasyon yoğunluğu dengededir. Ölümler ve dışa göçlerin toplamının doğum ve içe göçlerin toplamına oranı yaklaşık eşittir.

B) II. Zaman aralığında birey sayısı değişimi nasıldır? Bu değişimin nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Birey sayısındaki artış içe göç ya da doğumlar sayesinde olmuş olabilir. Rekabet azalmış, kaynaklar artmıştır. Bu evrenin sonunda çevre direnci giderek artmıştır.

C) III. Zaman aralığında birey sayısı değişimi nasıldır? Nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Ölümler ve dışa göçler artmış olabilir. Populasyon taşıma kapasitesini aşmış, çevre direnci ve rekabet etkili olmuştur.

5. Popülasyonda besin miktarına bağlı birey sayısındaki değişimi gösteren grafik aşağıda verilmiştir.

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 233A) Hangi zaman aralıklarında ortamdaki besin, popülasyondaki bireyler için yeterlidir? Niçin?

  • Cevap: I. evrede populasyon dengededir. II. evrede besin açısından rekabet azdır. Populasyon taşıma kapasitesinin üstünde olsa da büyümeye devam etmiştir. IV’de küçülen populasyon büyümeye devam etmiştir.

B) Hangi zaman aralığında tür içinde rekabet en fazladır? Açıklayınız.

  • Cevap: II. evrede rekabet giderek artmıştır. Bu evrenin sonunda rekabet etkisini göstermiş, III. evrede populasyonun büyüklüğü giderek azalmaya başlamıştır. Populasyon taşıma kapasitesine ulaşınca populasyonun azalmasına ölüm oranında artmaya neden olabilecek hastalıklar gibi diğer faktörler etki etmiş olabilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 231 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!