Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 217

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 217

1. Canlıların birlikte yaşamalarmm sağladığı yararlar nelerdir?

  • Cevap:

Canlıların bir arada yaşamasının birçok etkinliği gözlenir. Bakıldığında fayda ve zarar tartışılmaktadır. Faydalı durumlar da göz önüne alındığında simbiyoz bir yaşam tarzı bulunmaktadır. Bu süreç, bitkilerin ve diğer canlıların sürekli arasında bir denge kurulur. Karşılıklı olarak birbirleri üzerinden beslenebilir ve destek alabilmektedir. Örnek olarak verilebilecek bir durum bitki kökleri ile bu kökler üzerindeki mantarlardır. Bu sürecin yaşanmasında iki tarafta fayda sağlarken bu simbiyotik ilişki ömür boyunca bu şekilde devam etmektedir. Dengeli bir şekilde bu süreç uzun zaman devam edebilir, kısa sürebilir ya da canlılığın sonuna kadar bu şekilde gerçekleşir.

Canlılarda meydana gelen bu birlikte yaşam, iki tarafın fayda sağlamasıyla bilinir. Ancak bunun dışında bir süreçte vardır ki bu süreç tüm canlılar içi bilindiği gibi faydalı geçmeyebilir. Parazitlik denen bu süreçte kişilerin geçimleri de bu derece etkilenir. Birinin fayda diğerinin zarar sağlaması ya da ki tarafından zararına olan canlılık ilişkileri de bulunmaktadır.

2. Aynı ortamda bir arada yaşayan aynı türe ait canlılar birbiriyle nasıl etkileşim içindedirler?

  • Cevap:

Canlılar sürekli olarak doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkileşim halindedir. Canlıların bu denli dengeli bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri de bu dengenin korunmasından kaynaklanmaktadır. Bir arada yaşam oldukça önemli bir husustur. Birbirine zarar vermeden ve sürekli olarak avlanmadan geçen bu süreç, canlılık için büyük önem arz etmektedir. Canlıların hayatlarına bakıldığında da dengeli bir avlanma söz konusudur. Eğer tüm yılanlar tüm kurbağaları yeseydi ortamda beslenecek bir şey kalmayacaktı. Tüm etçiller otçullarla beslenirken otçulların neslinin tükenmesi de oldukça ciddi bir duruma sebebiyet verecektir.

Sağlıklı bir ekosistem için bu dengenin sürekli korunması gerekmektedir. Bu sadece beslenme değil aynı zamanda üreme konusunda da geçerlidir. Üreme sadece aynı tür canlılar değil farklı tür canlılar arasında da olabilmektedir. Bu durumda ortaya farklı türden canlıların çıktığı da gözlenir. Canlıların hayatlarını devam ettirmelerinin bir gereği de bundan geçer. Birbirine yarayışlı şekilde faydalı ilişkilerde bulunan canlılar da bulunmaktadır. Bu süreçte karşılıklı yarar sağlayarak birbirlerini avlamadan beslenebilirler. İşte bu düzen korunur ve bu korunma gerçekleşirken dışarıdan bir müdahale sistemin dengesini bozabilmektedir.

3. İnsan türü de birlikte yaşayan canlılardandır. Ailenizde ve okulunuzda gözlemlediğiniz fedakârlıklara örnekler verebilir misiniz?

  • Cevap: Gözlemlerinize göre bu soruyu kendiniz cevaplamalısınız.

11. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 217 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!