Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 190

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 190

13. Kan dolaşım sisteminde atardamar, toplardamar ve kılcaldamar olmak üzere üç çeşit damar bulunur. Bu damarları aşağıda verilen özelliklere uygun biçimde sıralayınız. Bu sıralamanın nedenini açıklayınız.

A) Kanın akış hızı

  • Cevap: Atardamar > Toplardamar > Kılcaldamar

B) Toplam yüzey alanı

  • Cevap: Kılcaldamar > Toplardamar > Atardamar

C) Kan basıncı

  • Cevap: Atardamar > Kılcaldamar > Toplardamar

Ç) Birim damar çapı

  • Cevap: Toplardamar > Atardamar > Kılcaldamar

Sebzelerden, ekmekten ve yenilen gıdaların çoğundan alınmasına rağmen yemeklere ilave tuz atılması tuzun fazla tüketilmesine neden olur. Besinlerin aşırı tuzlu tüketilmesi pekçok sağlık sorunlarına neden olabilir. Fazla tuz tüketmek böbrek fonksiyonlarını bozar. Yüksek tansiyona ve tansiyona bağlı kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Fazla tuz kalbin en büyük düşmanıdır. Kalp krizini tetikler, damarlarda tahribata neden olur.

14. Yukarıda verilen bilgilerden yararlanarak aşırı tuzlu yiyeceklerle beslenen bir insanda gerçekleşen aşağıdaki olayları oluşum sırasına göre sıralayınız.

  • Cevap: IV – I – V – II – III

15. Bağışıklık sağlayan olaylardan bazıları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bu olaydan hangilerinin doğal bağışıklık hangilerinin kazanılmış bağışıklık olduğunu tabloda işaretleyiniz.

  • Cevap:

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 192

11. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!