Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151

1. İdrar tahliliyle hangi hastalıkların teşhisi mümkündür?

  • Cevap: İdrar tahlili ile böbreklerde oluşan her hangi bir hastalıkta idrarda hemen bir ip ucu ortaya çıkar. – Böbrekte taş olması, iltihap olması, herhangi bir yapısal problem olması, Böbreğin süzmesin de bir problem olması, elektrolitler ( Na, K, Cl) dengesinde bir problem olması kısacası böbreğin aynasıdır.

2. Kandaki kimyasal dengeyi sağlamak amacıyla hangi organ idrar oluşturur?

  • Cevap: Kandaki kimyasal dengeyi sağlamak amacıyla BÖBREK organı idrar oluşturur. İdrar; süzülme, geri emilim ve salınım aşamalarından geçerek oluşur. Kan plazmasına benzeyen ilk süzüntü tamamen vücuttan uzaklaştırılmaz. Pek çok kadarı geri emilim ile vücuda kazandırılır, zararlı olarak kalan maddeler idrarı oluşturur. Bir günde yaklaşık 1 buçuk litre kadar idrar atılır. Kandaki kimyasal içerik vücuda alınan besinlerin içerikleri ile direk olarak bağlantılıdır. Ancak beslenmeye dikkat edilmesi halinde bu durum beklenilen şekilde görülmektedir. Vücuda alınan tüm sıvılar böbreklere uğrar. Burada sodyum potasyum gibi içerikler geri emilirken, üre gibi vücut için faydalı olmayan atıklar dışarıya atılmaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!