Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 137

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 137

1. Nefesin parmak izi gibi ayırt edici olmasını sağlayan özellik nedir?

  • Cevap:

Parmak izi, milyarlarca insanın birbirinden farklıdır. Her insanın kimliği gibi bir parmak izi vardır. Bu durumun bu denli farklılık göstermesi de kişileri birbirinden kesin suret ile ayırır. Ancak kişinin sağlık problemlerinin olması ya da solunum hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi bir durumu olması da bu durumun örneklerini verebilir. Bunların dışında tükürük materyali içerisinde bir kısım dna molekülü bulunmaktadır.

Bu genetik şifrenin çözümlenmesi ile de kişinin tanınması ve bilinmesi gibi işlemleri sağlanır. Nefes bakıldığında herkeste aynı mekanizmadır ancak kişiden kişiye farklılık göstermesinin sebebi içerisinde bulunan komponentlerle doğrudan ilgilidir.

2. Soluk alıp veremeyen bir insanda ne tür sağlık sorunları ortaya çıkabilir?

  • Cevap:

Soluk alıp verememek solunum yetmezliğinden kaynaklanmaktadır. Birçok hastalığa neden olan soluk alıp verememe aslında en çok üç organı ciddi derecede etkilemektedir. Soluk alıp verememe ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilmektedir. Bunlar; astım (en büyük belirtisi şiddetli öksürük), nefes darlığı (öksürük nöbetleri) ve koah (en büyük belirtisi çok şiddetli öksürük ve hırıltılı nefes alıp vermek), aralarında en ciddisi koahtır, ölümle sonuçlanan vakalar vardır.

Soluk alıp verme yetersizliği solunum yolları hastalıklarından sonra en çok kalp hastalıklarına neden olmaktadır, kalp hastalıklarının en başında kalp yetmezliği gelmektedir. Tedavi edilmezse kişinin hayati fonksiyonlarını ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Yetersiz soluk alıp vermenin diğer yaratacağı hastalıklarda kan hastalıklarıdır. Solunumdan dolayı yeteri kadar oksijen alamayan kan hücreleri bozulabilir ve kişiyi kansere kadar götüren ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!