Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105

1. Kanın görevleri nelerdir?

  • Cevap: Kan dokusunun görevi maddenin taşınmasını sağlamaktır. Ancak bunun yanında başka görevleri de bulunmaktadır. Kanın görevleri:

1. Vücut hücrelerine gerekli besin ve oksijeni taşır.
2. Vücut hücrelerinde oluşan atık maddelerin taşınmasını sağlar.
3. Vücutta oluşan yaralanmalar sonrasında pıhtılaşarak
kan kaybını engeller.
4. Vücudun mikroplara karşı savunmasını sağlar.
5. Vücut ısısının düzenlenmesini sağlar.
6. Hormonların ilgili organlara iletimini sağlar.

2. Kan, vücuttaki tüm dokulara nasıl taşınır?

  • Cevap: İnsan vücudunda birçok sistem bir arada görev yapmaktadır. Bunlar dolaşım, sindirim, solunum, boşaltım vb. sistemlerdir. Dolaşım sistemi bunlardan bir tanesidir. Dolaşım sistemi belirli organik besinlerin, mineraller vb. maddelerin vücut hücreleri, dokuları arası taşınmasını sağlayan sistemdir.

Dolaşım sisteminde görev yapan en önemli yapılar kalp ve damarlardır. Kanda bulunan belirli maddeler, kalbin kanı pompalaması ile tüm dokulara iletilmektedir. Bu doğrultuda vücuttaki dokulara kanın ulaştırılmasını sağlayan yapı da damarlardır. Toplam üç tip damar bulunmaktadır. Bunlar,

  • Atardamar,
  • Toplardamar,
  • Kılcal damarlar,

damarlarıdır.

3. Dolaşım sisteminin vücut için önemi nedir?

  • Cevap: Dolaşım sistemi kalbin işleyişinde 7/24 kan pompalanma sürecinde sorunsuz olarak devam edebilmesi çok önemlidir. Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için almış olduğu oksijen veya besinlerin vücut içerisinde madde sentezinde ve enerji üretimi için kullanılır.

11. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!