Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22

1. Sağlıklı bir insanda bölünme yeteneği olmayan hücreler hangileridir?

  • Cevap: Sağlıklı bir insanda bölünme yeteneği olmayan hücreler sinir hücreleri, alyuvarlar,çoktan mayoz bölünme geçirmiş olan eşey hücreleri,retina ve çizgili kas hücreleridir.

2. Bölünme yeteneğini kaybetmiş bazı hücreler bölünme yeteneğini tekar nasıl kazanabilir?

  • Cevap: Memelilerde olgun alyuvar hücreleri daha fazla oksijen taşımak için çekirdeklerini kaybederler.Bu yüzden bölünemezler. Sinir hücreleri,sentrozomlarını kaybettikleri için bölünemezler. Çizgili kas hücresi ve retina yapısı gereği bölünemez. Üreme ana hücrelerinin mayoz bölünmesi sonucu oluşan n kromozomlu (haploit) sperm ve yumurta hücresi bölünemez. Bitkilerde ise bazı hücreler de aynı şekilde bölünemez. Bölünme yeteneği kaybeden bir hücre,genetik olarak bir müdahale olmaksızın tekrar bölünemez.Genetik Mühendisliği gibi alanlarda çalışan bilim insanları,bu konuda hücrenin bölünememe sebebini bulup ona göre yöntemler uygulayarak tekrar bölünmesini sağlayabilirler.

10. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap