Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Ülkemizde bulunan gen bankalarının adlarını ve nerelerde bulunduğunu araştırınız. Bu bankalarda koruma altına alınan türleri ve koruma esaslarını araştırarak bulgularınızı sınıfta sununuz.

“Ülkemizde bulunan gen bankalarının adlarını ve nerelerde bulunduğunu araştırınız. Bu bankalarda koruma altına alınan türleri ve koruma esaslarını araştırarak bulgularınızı sınıfta sununuz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Ülkemizde bulunan gen bankalarının adlarını ve nerelerde bulunduğunu araştırınız. Bu bankalarda koruma altına alınan türleri ve koruma esaslarını araştırarak bulgularınızı sınıfta sununuz.

Soru: Ülkemizde bulunan gen bankalarının adlarını ve nerelerde bulunduğunu araştırınız. Bu bankalarda koruma altına alınan türleri ve koruma esaslarını araştırarak bulgularınızı sınıfta sununuz.

  • Cevap: 

Türkiye’de bugün 2 tohum gen bankası ve 18 arazi gen bankası bulunuyor. Tohum gen bankalarından biri İzmir’de hizmet veriyor. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde 1964’ten bu yana faaliyet gösteriyor. Merkez, 1974’den beri “Ulusal Gen Bankası” adıyla çalışmalarını sürdürüyor. Ulusal Gen Bankası aynı zamanda dünyadaki gen bankalarının da ilk örnekleri arasında sayılıyor. Burada, gelecek nesillere aktarılmak üzere yaklaşık 60 bin tohum örneği ve 3 bin 500 civarında endemik bitki türü koruma altında tutuluyor.

Türkiye’deki bir diğer tohum gen bankası ise Ankara’da. Tohum örneklerinin güvenlik yedeklemelerinin yapılması amacıyla 1988’de Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde çalışmalar başladı. 2010 yılında bu çalışmalar iyice olgunlaştı ve “Türkiye Tohum Gen Bankası” adıyla faaliyete geçildi. Ankara’daki merkez 250 bin tohum saklama kapasitesine sahip. Türkiye Tohum Gen Bankası aynı zamanda, dünyadaki en önemli 10 gen bankası arasında gösteriliyor.

10. Sınıf Biyoloji Tuna Matbaacılık Sayfa 178 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap