Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Teknolojinin gelişmesi ile selülozdan yapılmış kâğıt imalatı arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.

“Teknolojinin gelişmesi ile selülozdan yapılmış kâğıt imalatı arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile selülozdan yapılmış kâğıt imalatı arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.

Soru: Teknolojinin gelişmesi ile selülozdan yapılmış kâğıt imalatı arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.

  • Cevap: 

Eski teknolojide kalmış bir kağıt üretim tesisinde bir ton kağıt için 400 metreküp su tüketilmektedir. Ancak modern tesislerde ise 20-50 ton arası su kullanımı yeterli olmaktadır. En önemlisi, kullanılmış kağıttan kağıt üretimi yapan tesislerde bir ton kağıt üretimi için sadece 5 ton su kullanmak yeterli olmaktadır. Sonuç olarak eski kağıtların toplanarak yeni kağıt üretilmesi, ekolojik dengeyi korumamız için gereklidir. Selüloz üretimi, yüksek sıcaklıklarda kimyasal pişirme çözeltisi yardımıyla liflerin ağaç dokusundan ayrılması sonucunda gerçekleştirilmektedir.

Kağıt endüstrisi, odunsu ve otsu lignoselülozik materyalleri kullanarak mekanik ve kimyasal yollarla bunları selülozla kağıt hamuruna dönüştürür. Sonuç olarak da bu ara ürünler kâğıda dönüştürülür. Ham ağaçtan birincil selüloz, atık kağıttan ise ikincil selüloz üretilmektedir. Bu selülozlar çeşitli kimyasal ve mekanik süreçlerden geçirilmiştir. Sonrasında ise kağıt, mukavva ve karton gibi çeşitli ürünlere dönüştürülmektedir. Kağıt üretiminde temel prensip, selüloz hamurlarının bir hamur kasası ve elekli bantlardan oluşan bir kağıt makinesinde susuzlaştırılması ve kurutulmasıdır.

9. Sınıf Biyoloji Ez-De Yayıncılık Sayfa 41 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap