Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Patlıcan, kabak, üzüm, biber, erik, incir, kayısı gibi meyve ve sebzelerin kurutularak saklanması ile enzimlerin aktiviteleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.

“Patlıcan, kabak, üzüm, biber, erik, incir, kayısı gibi meyve ve sebzelerin kurutularak saklanması ile enzimlerin aktiviteleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Patlıcan, kabak, üzüm, biber, erik, incir, kayısı gibi meyve ve sebzelerin kurutularak saklanması ile enzimlerin aktiviteleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.

Soru: Patlıcan, kabak, üzüm, biber, erik, incir, kayısı gibi meyve ve sebzelerin kurutularak saklanması ile enzimlerin aktiviteleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.

  • Cevap: 

Kurutulmuş meyvelere uygulanan pastörizasyon işleminin sıcaklık ve süresi meyve çeşidine ve ambalaj büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Genellikle kurutulmuş meyveler 66-85 oC arasındaki sıcaklıklarda 30-90 dakika arasında değişen sürelerde pastörize edilirler. Uzun süre depolanacak kurutulmuş etlerde su oranı %4, yumurta tozunda %3, süt tozunda %5, kuru üzümde %12- 15, kayısılarda %15 ve erikte %16-19 un altında olmalıdır. Kurutma işlemi ve kurutulmuş gıdaların muhafazası sırasında bazı mikroorganizmalar canlılığını kaybederler. Genellikle kurutulmuş gıdaların mikrobiyal yükü orijinal hammaddeye kıyasla daha düşüktür. Ancak kurutulmuş bir gıda steril değildir.  Enzimler yaş ısıya karşı hassastır. Bazı istisnalar dışında 100 oC de 1 dakikalık yaş ısı hemen hemen bütün enzimler inaktive etmek için yeterlidir.

9. Sınıf Biyoloji Ez-De Yayıncılık Sayfa 54 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap