Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Mayozda kalıtsal çeşitliliği sağlayan olayları açıklayınız.

“Mayozda kalıtsal çeşitliliği sağlayan olayları açıklayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Mayozda kalıtsal çeşitliliği sağlayan olayları açıklayınız.

Soru: Mayozda kalıtsal çeşitliliği sağlayan olayları açıklayınız.

  • Cevap: 

Mayoz bölünme olayı esnasında tetrat, sinaps ve crossing-over arasında görülen homolog kromozom, biri dişiden diğeri erkekden alınan şekilleri ve büyüklükleri aynı olan karakteristik bir kromozomdur. Bu karakteristik özelliğe sahip homolog kromozomun rastgele ayrılması sonucu kalıtsal çeşitlilik gerçekleşir. Homolog kromozomların rastgele dağılması her mayoz da gerçekleşir.

Mayoz bölünme olayının profaz 1 evresinde görülen krassing over yada bir diğer ifadeyle parça değişimi kalıtsal çeşitliliğe neden olmaktadır. 2n şeklinde bulunan çift yapılı kromozomlar mayoz bölünme esnasında yaptığı parça değişimi canlı türleri arasındaki çeşitliliği sağlamaktadır.

10. Sınıf Biyoloji Tuna Matbaacılık Sayfa 50 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap