Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Hangi lipit çeşitlerinin yapısında P ve N elementleri bulunur? Bu elementlerin dışında lipitlerin yapısında bulunabilen diğer elementler hangileridir? Araştırınız.

“Hangi lipit çeşitlerinin yapısında P ve N elementleri bulunur? Bu elementlerin dışında lipitlerin yapısında bulunabilen diğer elementler hangileridir? Araştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Hangi lipit çeşitlerinin yapısında P ve N elementleri bulunur? Bu elementlerin dışında lipitlerin yapısında bulunabilen diğer elementler hangileridir? Araştırınız.

Soru: Hangi lipit çeşitlerinin yapısında P ve N elementleri bulunur? Bu elementlerin dışında lipitlerin yapısında bulunabilen diğer elementler hangileridir? Araştırınız.

  • Cevap: 

Lipit, tüm canlıların yapısında bulunan temel organik bileşiklerden biridir. Lipitler, doymuş ve doymamış yağlar olarak ayrılır. Doymamış yağlar, oda sıcaklığında sıvı hâlde bulunan lipitler; doymuş yağlar ise oda sıcaklığında katı hâlde bulunan lipitlerdir. Biyolojik önemi olan lipitler için yağ asitleri, nötr lipitler (trigliserit), fosfolipitler ve steroitler örnek gösterilebilir. Lipitler, insan ve hayvanların temel besinleri arasında yer alır.

Bileşik (konjuge) Lipitler: Yapılarında C, H, O’dan başka N, P, S bulunduran lipitlerin; karbonhidrat, fosforik asit, protein gibi moleküllerle birlikte oluşturdukları bileşiklerdir. Metabolizma açısından önemlidir.

C, H, O’ dan başka N, P, S bulunduran lipitlerin karbonhidrat, fosforik asit, protein gibi moleküllerle birlikte oluşturdukları bileşiklerdir.

9. Sınıf Biyoloji Ez-De Yayıncılık Sayfa 44 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap