Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Çeşitli kaynaklardan genetik varyasyonların nedenlerini araştırınız. Bu etkenlerin biyolojik çeşitliliğe katkısını tartışınız.

“Çeşitli kaynaklardan genetik varyasyonların nedenlerini araştırınız. Bu etkenlerin biyolojik çeşitliliğe katkısını tartışınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Çeşitli kaynaklardan genetik varyasyonların nedenlerini araştırınız. Bu etkenlerin biyolojik çeşitliliğe katkısını tartışınız.

Soru: Çeşitli kaynaklardan genetik varyasyonların nedenlerini araştırınız. Bu etkenlerin biyolojik çeşitliliğe katkısını tartışınız.

  • Cevap: 

Mutasyonlar, DNA nükleotit çiftlerin dizilim sıralamasını değiştirdiği için genetik varyasyonların temel kaynağıdır. Mutasyonlar nadir olarak görülür ve çoğu mutasyon nötral ya da zararlı etkilere sahiptir, ancak yeni bir alel doğal seçilim tarafından tercih de edilebilir. Genetik varyasyon aynı zamanda, allellerin ayrışım prensibi veya bağımsız ayrışım prensibi denilen ve eşeyli üreme sırasında oluşan kromozom rekombinasyonları tarafından da üretilebilir. Mayoz bölünme sırasında görülen Krosover ve rastgele ayrışma, yeni allellerin ya da yeni alel kombinasyonlarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, rastgele gübreleme değişimi için de katkı sağlamaktadır. Bunun yanında, rastlantısal döllenme de varyasyon oluşumlarına katkı sağlamaktadır.

10. Sınıf Biyoloji Tuna Matbaacılık Sayfa 89 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap