Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Bir nükleotit yapısında bulunan grupları ve bağları çizerek gösteriniz.

“Bir nükleotit yapısında bulunan grupları ve bağları çizerek gösteriniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Bir nükleotit yapısında bulunan grupları ve bağları çizerek gösteriniz.

Bir nükleotit yapısında bulunan grupları ve bağları çizerek gösteriniz.

  • Cevap: 

Bir nükleotid → beş karbonlu şeker (deoksiriboz ya da riboz) (merkezde) + baz (adenin, guanin, timin, urasil, sitozin)  + bir fosfat grubundan oluşur.Azotlu baza ve şekerlerine göre nükleotidler sınıflandırılır.Nükleotidler, nükleik asit polimerleri deoksiribonükleik asit (DNA) ve ribonükleik asit (RNA) oluşturmak için monomer birimleri olarak görev yapan organik moleküllerdir.

Hem DNA hem de RNA, yani her ikisi de Dünya’daki tüm yaşam formları içinde gerekli olan biyomoleküllerdir.

Yeniden belirtmek gerekirse tüm Dünya’da ki ; Nükleotidler nükleik asitlerin yapı taşlarıdır; Bunlar üç altbirim molekülünden oluşur: bir azotlu baz, beş-karbon şeker (riboz veya deoksiriboz) ve en az bir fosfat grubu.

Bir nükleosit, azotlu bir baz ve 5-karbonlu bir şekerdir. Dolayısıyla bir nükleosit artı bir fosfat grubu bir nükleotit verir. Nükleotidler, hücresel düzeyde metabolizmada merkezi bir rol oynar.

Kimyasal enerji paketlerini taşırlar – Adenosine trifosfat (ATP), Guanosine trifosfat (GTP), Cytidin trifosfat (CTP) ve Uridine trifosfat (UTP) – hücrenin tamamında enerji talep eden birçok hücresel fonksiyonda görev alır.

Enerji içeren hücredeki olaylar şu şekildedir: amino asitleri, proteinleri ve hücre zarlarını ve parçalarını sentezlemek, hücrenin hareket ettirilmesi ve hücre bölümlerinin (hem içsel hem de hücreler arası) hareket ettirilmesi, hücrenin bölünmesi vb. Ek olarak, nükleotidler hücre sinyallemesine (siklik guanosin monofosfat veya cGMP ve siklik adenosin monofosfat veya cAMP) katılır ve enzimatik reaksiyonlarda (örneğin koenzim A, FAD, FMN, NAD ve NADP +) görev alırlar.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Netbil Yayınları Sayfa 68 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap