Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Bazı insanlarda toprak yeme alışkanlığı görülür. Bu durumun hangi mineral eksikliğinden kaynaklandığını ve neden böyle bir tepkinin oluştuğunu araştırınız.

“Bazı insanlarda toprak yeme alışkanlığı görülür. Bu durumun hangi mineral eksikliğinden kaynaklandığını ve neden böyle bir tepkinin oluştuğunu araştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Bazı insanlarda toprak yeme alışkanlığı görülür. Bu durumun hangi mineral eksikliğinden kaynaklandığını ve neden böyle bir tepkinin oluştuğunu araştırınız.

Soru: Bazı insanlarda toprak yeme alışkanlığı görülür. Bu durumun hangi mineral eksikliğinden kaynaklandığını ve neden böyle bir tepkinin oluştuğunu araştırınız.

  • Cevap: 

Toprak, kil, tebeşir, kömür gibi nesneleri yeme alışkanlığı tıpta pika sendromu olarak adlandırılıyor. Pika sendromunun ismi halk arasında fazla bilinmese de demir, çinko, kalsiyum eksikliği gibi nedenler ile kişiler bu maddeleri yeme eğilimine giriyor. Ancak uzmanlara göre bu durum hiçbir mineralin eksikliğini gidermediği gibi kabızlık, bağırsaklarda parazit, cıva zehirlenmesi ve yetişkinlerde cinsel istek azlığına dahi neden olabiliyor. Pika, tipik olarak gıda olarak değerlendirilmeyen; Kağıt, sabun, bez, saç, ip, yün, toprak, tebeşir, talk pudrası, boya, sakız, metal, çakıl, kömür, kül, kil, nişasta gibi besin değeri içermeyen yemek öğelerini içeren bir yeme bozukluğudur. Pika, sıklıkla işlev bozukluğu (örneğin, zihinsel yetersizlik, otizm spektrum bozukluğu, şizofreni) ile ilişkili diğer ruh sağlığı bozuklukları ile ortaya çıkar.

9. Sınıf Biyoloji Ez-De Yayıncılık Sayfa 31 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap