Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Bazı canlılardaki sinir hücrelerinin uzunluklarını araştırınız. Ayrıca insanlardaki sperm, yumurta, kas gibi farklı dokulardaki hücrelerin büyüklüklerini ve uzunluklarını araştırarak karşılaştırınız.

“Bazı canlılardaki sinir hücrelerinin uzunluklarını araştırınız. Ayrıca insanlardaki sperm, yumurta, kas gibi farklı dokulardaki hücrelerin büyüklüklerini ve uzunluklarını araştırarak karşılaştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Bazı canlılardaki sinir hücrelerinin uzunluklarını araştırınız. Ayrıca insanlardaki sperm, yumurta, kas gibi farklı dokulardaki hücrelerin büyüklüklerini ve uzunluklarını araştırarak karşılaştırınız.

Sorular: Bazı canlılardaki sinir hücrelerinin uzunluklarını araştırınız. Ayrıca insanlardaki sperm, yumurta, kas gibi farklı dokulardaki hücrelerin büyüklüklerini ve uzunluklarını araştırarak karşılaştırınız.

Bazı canlılardaki sinir hücrelerinin uzunluklarını araştırınız.

  • Cevap: Sinir sistemi veya sinir ağı, canlıların içsel ve dışsal çevresini algılamasına yol açan, bilgi elde eden ve elde edilen bilgiyi işleyen, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen bir organ sistemidir.

Meyve sineği: 100 bin nöron.
Fare: 75 milyon nöron.
Ahtapot: 300 milyon nöron.
İnsan: 85-100 milyar nöron.

Ayrıca insanlardaki sperm, yumurta, kas gibi farklı dokulardaki hücrelerin büyüklüklerini ve uzunluklarını araştırarak karşılaştırınız.

  • Cevap: Yumurta hücresinin çapı 0,2 mm olup çıplak gözle görülebiliyorken sperm hücresin çapı 0,06 mm’dir. Düz kas hücresinin uzunluğu bulundukları organlara göre değişiklik gösterir. En küçük düz kas hücreler 20 µm uzunlukta olup, küçük kan damarları duvarında bulunur. İnsan ince bağırsağındaki düz kas hücrelerinin boyları 0,2 mm kadardır. En uzun boylu düz kas hücreleri gebelik sırasında uterus duvarında görülür. Boyları 0,5 mm’yi bulabilir.

9. Sınıf Biyoloji Ez-De Yayıncılık Sayfa 111 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap