Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 99 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Endoplazmik Retikulum: Ökaryot hücrelerde hücre zarı ile çekirdekzarı arasında yer alan, hücreye desteklik veren, kanalcık ve borucuklardan meydana gelmiş bir organel çeşididir. Endoplazmik retikulumun temel görevi madde iletimini ve kalsiyum gibi minerallerin depolanmasını sağlamaktır. İki çeşit endoplazmik retikulum vardır. Bunlar; granülsüz endoplazmik retikulum ile granüllü endoplazmik retikulumdur. Granüllü endoplazmik retikulumun zarlarında çok sayıda ribozom bulunur Dış görünüş olarak birbirlerine benzeyen her iki endoplazmik retikulumun da özel görevleri vardır.

Granülsüz endoplazmik retikulum, zar yapımında kullanılan fosfolipitleri ve steroitleri üretir. Ayrıca karaciğer hücrelerine gelen ilaçların ve zehirli maddelerin zararlı etkilerinin azaltılmasında da görev alırlar. Kas hücrelerinde kalsiyumun depolanmasını sağlar. Granüllü endoplazmik retikulumun üzerindeki ribozomlarda sentezlenen proteinler, granüllü endoplazmik retikulumun içine geçerek farklı işlevler yapmaya hazır hâle gelir. Daha sonra kanalcıklardan geçerek golgi aygıtına iletilir. Granüllü endoplazmik retikulumun protein sentezlenmesini sağlamak dışında zarın uzaması gerektiğinde hücre zarına protein ve fosfolipit ekleme görevi de vardır

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap