Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 96 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Hücre Duvarı

Hücre duvarı başta bitkiler olmak üzere alglerin, bakterilerin, ar- kelerin ve mantarların hücrelerinde bulunan dayanıklı bir yapıdır. Hücre zarının dışında bulunur ve hücreyi dış etkilerden korur. Bitkilerin ve bazı alglerin hücre duvarının büyük bir çoğunluğunu selüloz oluşturmaktadır. Bitkilerin hücre duvarında selüloz dışında pektin adı verilen lifli yapılar da bulunur. Selüloz uzun ve dayanıklı lifler şeklinde olduğu için hücre duvarı bitki hücrelerine dayanıklılık sağlamaktadır Hücre duvarında yer alan geçitler sayesinde bitkiler madde alışverişi yapabilmektedir. Bitkilerdeki hücre duvarı tam geçirgendir. Ayrıca hücre duvarı hücreye şekil verir ve turgor basıncına karşı hücreyi korur.


ARAŞTIRALIM

Bakterilerin ve mantarların hücrelerinde bulunan hücre duvarının yapısını hangi moleküller oluşturur? Bitki hücrelerindeki hücre duvarından farkları var mıdır? Araştırınız.

  • Cevap: Bakterilerin ve mantarların hücrelerinde bulunan hücre duvarının yapısını selüloz ve glikoz molekülleri oluşturur. Hücre duvarı, (hücre çeperi) bitki, mantar ve prokaryot hücrelerde görülen bir yapıdır. Hücre zarının dış tarafında bulunur ve genelde selüloz yapılıdır. Mantar hücrelerindeki hücre duvarı kitin, bakterilerde bulunan hücre duvarı ise peptidoglikan yapılıdır. Bitki hücresinin dış ve iç etkilere karşı korunmasını sağlar. Arkelerde de hücre duvarı pseuodopeptidoglikandır.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap