Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 88 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Suyun yarı geçirgen zardan çok yoğun olduğu ortamdan az yoğun olduğu ortama geçişine osmoz adı verilir. Şekil 2.9’daki tuzlu suyun olduğu B bölümü sadece suyun bulunduğu A bölümüne doğru bir emme kuvveti uygular. Yoğunluğu düşük ortamdan yüksek olan ortama doğru net su geçişini durdurmak için zara uygulanan su basıncına ozmotik basınç denir. Şekil 2.9’da suyun geçiş yönü ozmotik basıncın yüksek olduğu B bölümüne doğru olur. Hücre içi ile hücre dışındaki çözünen maddelerin yoğunluklarının aynı olduğu ortamlar hücre için izotoniktir. İzotonik ortamlarda bulunan hücreler, ortamla hücre içi arasında yoğunluk farkı olmadığından belli bir süre canlılıklarını devam ettirebilirler. Kan plazması ve lenf sıvısı hayvan hücreleri için izotonik ortam örnekleridir.


ARAŞTIRALIM

Ellerinizi uzun süre suda beklettiğinizde ya da banyodan sonra ellerinizin buruştuğunu görürsünüz. Bunun nedenini araştırınız.

  • Cevap: Ellerimizin suda buruşması osmos prensibiyle bağlantılıdır. Osmos prensibine göre daha sulu bir madde, daha yoğun katı bir maddenin içine girdiğinde su geçirir. Bunu elimizin su içerisine girmesi şeklinde uyarladığımızda olay daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Derinin içine geçen su deriyi şişirmektedir.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap