Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 85 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Kurutulmuş inek bağırsağı  kullanılarak hangi moleküllerin hücre zarından geçip hangilerinin geçemediği araştırılır. İnek bağırsağı ıslatılır ve bir kontrol grubu oluşturularak içine sadece su doldurulup su dolu beherglas içinde bekletilir. Deney grubu olarak alınan bağırsak parçasının içine bir miktar su eklenir. Daha sonra nişasta, sükroz, protein ve yağ bulunan beherglas içine konur. Belli bir süre bekletildikten sonra bağırsak parçasına besin ayıraçları eklenerek hangi moleküllerin porlardan geçebildiği tespit edilir.

E. Elde Edilen Bilgilerin Değerlendirilip Sonuç Çıkarılması

Yapılan kontrollü deneylerden elde edilen sonuçlar değerlendirilir.
Sonuç: Besin ayıraçlarının verdiği sonuçlara göre hücre zarındaki porlardan glikoz, su ve mineral gibi küçük moleküllerin geçebildiği, sükroz, yağ, protein ve nişasta gibi büyük moleküllerin hücre zarındaki porlardan geçemediği ispatlanır. Bu sonuç kurulan hipotezi destekler ve hipotez kökleşir. Kökleşmiş hipotezler gerçek hâline gelir. Bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki etkinliği yapınız.

Etkinliğin Adı

Hücre Zarından Madde Geçişiyle İlgili Kontrollü Deney

Araç Gereçler

Kurutulmuş inek bağırsağı, 3 tane beherglas, damlalık, ispirto ocağı, ip, cam pipet, su, %80’lik glikoz çözeltisi, nişasta çözeltisi, %5’lik glikoz çözeltisi, iyot çözeltisi, Benedict ya da Fehling çözeltisi, dereceli silindir, deney tüpü, saf su.

Hazırlık

Bir gün önce bağırsak parçasını su dolu beherglas içinde bekleterek yumuşamasını sağlayınız.
Hatırlatma

İyot çözeltisi nişastanın ayıracıdır ve nişasta çözeltisi ile karıştırıldığında lacivert – mor bir renk oluşur.
Benedict ya da Fehling çözeltileri glikozun ayıracıdır ve glikoz çözeltisi, Benedict ya da Fehling çözeltileri ile karıştırılıp ısıtılırsa kiremit kırmızısı bir renk oluşur.

Etkinliğin Yapılışı

• Yumuşattığınız bağırsak parçasının bir ucunu iple bağlayınız.
• Bağırsağın içine açık ucunda birkaç cm boş kalacak şekilde nişasta çözeltisi koyunuz.
• Damlalık yardımıyla bağırsağın içine 15 damla %80’lik glikoz çözeltisi ekleyiniz ve ağzını iple sıkıca bağlayınız.

  • Cevap Bu etkinliğin cevabı diğer sayfadadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap