Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 84 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Ez-De Yayıncılık

ETKİNLİK

Ön Bilgi

Hücre Zarından Madde Geçişi ile İlgili Bilimsel Çalışma Örneği Yapılan gözlemler sonucunda, bazı maddelerin hücre zarından geçerek hücreye alındığı bazı maddelerin ise hücre zarından geçemediği anlaşılmıştır. Bu olayın nedeniyle ilgili bir bilimsel çalışma
örneği hazırlayalım.

A. Gözlemlerin Yapılması ve Verilerin Toplanması

Yapılan incelemeler ve gözlemler sonucunda hücre zarından madde geçişine yardımcı olan porların bulunduğu görülmüştür. Hücre zarından suyun ve suda çözünen minerallerin kolayca geçtiği gözlenmiştir. Ayrıca glikozun hücre zarından geçtiği fakat nişastanın geçmediği tespit edilmiştir.

B. Problemin Belirlenmesi

Bilimsel çalışma sırasında yapılması gereken ilk iş, problemin belirlenmesidir.
Problem: Hücre zarından glikoz, porlar yardımıyla geçebilirken nişasta neden geçemez?

C. Hipotezin İleri Sürülmesi

Hipotez: Doğruluğu istatistiksel sınama, kanıtlanma, gözlemlerle ortaya çıkarılan varsayımlardır. Hücre zarından glikoz, su ve mineraller gibi küçük moleküller geçebilirken pordan geçemeyen nişasta gibi büyük moleküller hücre zarından geçemez.

Ç. Tahminlerin Yapılması

Tahmin: Akla, sezgiye veya bazı verilere dayanarak olabilecek bir şeyi, bir olayı önceden kestirme.
Eğer hipotez doğru ise porlardan geçemeyen büyük moleküller hücre zarından geçemez.

D. Kontrollü Deneylerin Yapılması

Kontrollü deney: Araştırılacak olayı etkileyecek faktörlerden birinin değiştirilip  diğerlerinin sabit tutulmasıyla yapılan deneylerdir. Nişasta, glikoz, sükroz, protein ve  yağ moleküllerinin hücre zarından geçip geçmediğini araştırmak için deney düzenekleri
hazırlanır (Görsel 2.5). Yapılan tahmin için bir deney grubu, bir de kontrol grubu oluşturulur. Kontrol grubunda tüm faktörler sabit tutulur. Deney grubunda ise sadece bir faktör değiştirilir.

  • CevapBu etkinliğin cevabı diğer sayfadadır.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap