Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 82 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Hücreler bulundukları ortamla sürekli etkileşim hâlindedir. Bu etkileşim sırasında bazı maddeler hücre içine alınırken bazıları da hücre dışına verilir. Maddelerin hücre içine alınmasında ya da hücre dışına verilmesinde hücre zarının seçici geçirgen özelliği rol oynar. Bu özellik maddelerin kontrollü bir şekilde geçmesini sağlar. Ancak etil alkol, kloroform ve eter gibi yağı çözen moleküller hücre zarının seçici geçirgenlik özelliğini bozarak kolaylıkla hücre zarından geçer. Hücre zarından moleküllerin geçişi, hücrenin ve moleküllerin özelliklerine göre değişir. Hücre zarından geçiş üstünlüğüne sahip bazı maddeler vardır. Örneğin;

• Hücre zarından küçük yapılı monomer maddeler, büyük yapılı monomerlere göre (laktik asit, glikoza göre) daha kolay geçer.
• Nötr moleküller iyonlara, negatif iyonlar da pozitif iyonlara göre zardan daha kolay geçer.
• Yağda çözünen maddeler suda çözünenlere göre (E vitamini, C vitaminine göre) kolay geçer.
• Ayrıca solunum gazlarının, bazı küçük ve yüksüz moleküllerin hiç zorlanmadan hücre zarından geçtiği görülür.

Suda çözünen monomerlerle bazı iyonların hücre zarından geçişini taşıyıcı zar proteinleri ya da kanal proteinleri sağlar. Zar proteinlerinden bazıları monomer besin maddelerinin hücre dışından hücre içine, bazıları ise hücre içinde meydana gelen metabolik atıkların hücre dışına taşınmasını sağlar

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.  

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap