Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 81 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 81 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 81 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Hücrenin Kısımları

a. Hücre Zarı

Hücreyi bulunduğu ortamdan ayıran ve hücredeki yapıları bir arada tutan temel yapıya hücre zarı denir. Hücre zarı ince, esnek, saydam dinamik ve hareketli olup çift katlı fosfolipit tabakasından meydana gelir. Bu tabakada zar proteinleri ve glikoproteinler yer alır. Hücreyi diğer hücrelerden ve dış ortamdan ayıran hücre zarı, seçici geçirgen özelliktedir. Hücre zarında por adı verilen açıklıklar bulunur. Hücre zarının hücreye madde giriş çıkışını kontrol edebilme özelliği de vardır.

Hücre zarı ile ilgili bugün de geçerli olan akıcı mozaik zar modeli 1972 yılında S. J. Singer (ABD) (Singır) ve G. Nicholson (İngiltere) (Ni- kılsın) tarafından ortaya atılmıştır. Bu modeli oluşturan iki sıra fosfolipit tabakası ile dağınık hâlde protein ve glikoprotein molekülleri bulunmaktadır. Hücre zarındaki fosfolipitlerin baş kısımları hidrofilik (suyu seven) özellikte olduğu için sitoplazmaya da hücre dışıyla temas etmektedir. Kuyruk kısımları ise hidrofobik (suyu sevmeyen) özellikte olduğu için zarın içine gömülü hâlde bulunur.

Protein ve fosfolipit moleküllerinin dışında zarın yapısında bulunan karbohidratlar, protein ve fosfolipit molekülleriyle birleşmiş durumdadır. Hücre zarındaki karbohidratlar proteinlerle birleşerek glikoproteinleri, lipitlerle birleşerek glikolipitleri oluştururlar. Hücre zarının yapısına katılan moleküllerden en fazla protein molekülü bulunurken en az karbohidrat molekülü bulunur.

Hücre zarına seçici geçirgenlik özelliği kazandıran glikoprotein ve glikolipitlerin miktarı ve dağılımı her hücrede aynı değildir. Bu durum hücre zarına özgüllük kazandırır ve hücrelerin birbirlerini tanımalarını kolaylaştırır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap