Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 79 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Santrifüj olarak adlandırılan teknikle hücre içindeki yapılar ve nük- leik asit, protein gibi organik moleküller birbirlerinden ayrılarak incelenmeye başlanmıştır. 1970 ile 1980 yılları arasında, hücrenin genetik materyali olan DNA üzerinde araştırmalar yapan Berg (ABD) (Börg) ve arkadaşları DNA klonlama tekniğini geliştirmeyi başarmışlardır. Bu teknik sayesinde DNA molekülünün nükleotit dizileri açıklanmaya başlanmıştır. 1980 ile 2010 yılları arasında, gen aktarımı yapılarak ilk kez bir genetiği değiştirilmiş fare üretilmiştir. Yine aynı yıllarda genetik yapısı değiştirilmiş domuz elde edilmiştir. Ayrıca canlı hücrelerin sahip olduğu kendine has özel proteinleri incelemek için yeni yöntemler de geliştirilmiştir. Yine bu yıllar arasında Dolly adlı koyun klonlanmış ve insan genom projesi tamamlanmıştır.

2010 yılından günümüze kadar biyoteknoloji ve gen mühendisliği gibi biyolojinin alt bilim dalları gelişmiştir. Birçok protein kaynaklı yapının genetik şifreleri çözülerek bakteri ve virüs DNA’larına eklenmesi sağlanmıştır. Böylece bazı enzim ya da hormon üretiminden sorumlu genler bakterilere ya da virüslere aktarılarak bu moleküllerin sentezlenmesi mümkün hâle gelmiştir. Örneğin insülin hormonu artık genetiği değiştirilmiş bakteriler tarafından üretilebilmektedir.

Önemli Bilgi

Genlerin şifrelerinin çözümü ve başka canlılara aktarımı ile ilgili ilk çalışma, ateş böceğinin ışık saçan geninin bu canlıdan alınıp tütün bitkisine aktarılması olmuştur. Bu aktarım sonucunda tütün bitkisi de ateş böceği gibi ışık saçmaya başlamıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 79 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap