Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 68 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Ez-De Yayıncılık

2. BOLUM SONU DEĞERLENDİRME SORULARI

A. Aşağıdaki soruların cevaplarını verilen boşluklara yazınız.

1- Hücreler, sitoplazmalarında bulunan organik bileşikleri nerelerde kullanırlar?

  • Cevap: Proteinleri hücre zarının yapısına katmada kullanır. Ayrıca enzim, hormon gibi salgı maddelerinin yapımında proteinler görev alır. Karbohidrat, yağ ve proteinlerden enerji elde ederiz. Yağları hücre zarının yapısını ve bazı hormonların yapısını oluşturmada kullanırız. Yağlardan enerji elde ederiz. Vitaminler ve hormonlar düzenleyici olarak görev yaparken nükleik asitler hem protein sentezinde hem de genetik bilgilerin depolanmasında görev alırlar. ATP hücrelerde kullanılan enerji molekülüdür.

2- Vücut sıcaklığımızı korumada suyun rolü nedir?

  • Cevap: Terleyerek vücudumuzun sıcaklığını dengeleriz

3- Hangi minerallerin eksikliği insan yaşamını tehlikeye sokabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Örneğin; demir, hemoglobinin yapısında yer aldığı için eksikliğinde yaşamımız tehlikeye girebilir. Çünkü hemoglobin oksijen taşınmasında görev yapar. İyot tiroit bezi hormonu için gereklidir ve bu hormon metabolizmamızı dengeler. Eğer iyot eksikliği olursa yaşamımız tehlikeye girer. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi minarelleri yeterli miktarda alamazsak sinir, kas ve hormonların çalışmasında aksaklıklar meydana gelir. Bu durumlarda yaşamımızı tehlikeye sokabilir.

4- Hormonların düzenleyici moleküller olduğunu hangi örneklerle açıklayabilirsiniz?

  • Cevap: Kan şekerimiz yükseldiğinde insülin hormonu salgılarız ve bu hormon sayesinde karaciğer uyarılarak kan şekerimiz dengelenir. Kandaki su oranı azaldığında, böbrekler hormonla uyarılarak suyun geri emilimi sağlanır ve denge kurulur. Ayrıca kandaki kalsiyum azaldığında kemikler hormonla uyarılarak, kemikten kana kalsiyum geçişi sağlanır ve kalsiyum miktarı dengelenir.

5- Proteinler enerji elde etmek için neden en son kullanılır?

  • Cevap: Çünkü proteinler yapı moleküllerimizdir. Enerji eldesinde yapımıza katılan molekülleri vücudumuz zarar görmesin diye en son kullanırız.

6- Polisakkarit çeşitlerini ve günlük hayatta kullanıldığı yerleri yazınız.

  • Cevap: Selüloz kâğıdın hammaddesidir. Nişastayı besin maddesi olarak, kitin ameliyat ipliği yapımında, glikojenleri nişasta gibi besin maddesi olarak kullanırız.

7- Enzimin çalışmasına ortamın su miktarı nasıl etki eder? Açıklayınız.

  • Cevap: Su miktarı % 15’in altına düştüğünde enzimler çalışmaz.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap