Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 65 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Canlıların yaşamsal fonksiyonlarının devamı için enerjiye ihtiyaç vardır. Hücreler enerji ihtiyaçlarını sürekli olarak defosforilasyon adı verilen ATP molekülünün yıkımı ile sağlar. Bu yıkım tepkimesi su yardımıyla ATP molekülünden fosfat koparılmasını ve ADP ile P, (inorganik fosfat)’nin oluşmasını sağlar. Bu olay sırasında açığa çıkan enerjinin büyük bir bölümü fosfatla birlikte aktarıldığı moleküle geçerken bir bölümü de ısı enerjisi şeklinde yayılır. ATP molekülü yenilenebilen bir enerji kaynağıdır ve ADP molekülüne bir fosfat eklenerek yeniden oluşturulabilir. Bu olaya fosforilasyon denir. ADP molekülüne fosfat bağlanabilmesi için gereken enerji, hücrelerdeki solunum ve fermantasyon olaylarıyla sağlanır.

Bir amibin bölünerek çoğalması (Şekil 1.16), bitkilerin çiçek açması, koşan bir insanın bacak kaslarının kasılıp gevşemesi gibi daha pek çok olay için enerji gereklidir. Bu enerjinin karşılanması için mutlaka ATP molekülüne ihtiyaç vardır.

3. Sağlıklı Beslenme

Vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla inorganik ve organik besinlerden faydalanırız. Vücudun ihtiyacı olan su ve mineraller gibi inorganik moleküllerle organik besinleri yeterli ve düzenli miktarlarda almaya dengeli beslenme denir. Düzenli ve dengeli beslenmeyi sürdürmek için farklı besin maddelerinden yeterli miktarlarda almak gerekir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap