Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 61 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Ez-De Yayıncılık

f. Nükleik Asitler

Canlıların yapısında yer alan önemli organik moleküllerden biri de nükleik asitlerdir. İlk kez ökaryot bir hücrenin çekirdeğinde rastlandığı için nükleik asit adını alan bu moleküllere yönetici moleküller de denir. Hücrelerde gerçekleşen protein sentezi, büyüme, gelişme ve üreme olaylarını yöneten ve kontrol eden de yine nükleik asitlerdir.

• Tüm canlı hücrelerde rastlanan nükleik asitlerin yapısında karbon, hidrojen, oksijen, azot ve fosfor elementleri bulunur.
• Kalıtsal bilgileri içinde barındıran nükleik asit molekülleri, canlının bu özelliklerinin nesilden nesile aktarılmasında görev alır.
• Nükleik asitler DNA (deoksiribonükleik asit) ve RNA (ribonükleik asit) olmak üzere iki çeşittir.
• Her iki nükleik asit çeşidinin yapı taşına nükleotit denir. DNA molekülü deoksiribonükleotitlerden RNA molekülü de ribonükleotitlerden meydana gelir.

Her iki nükleotit çeşidinde de ortak olan moleküller fosfat molekülü ile azotlu organik bazlardan adenin, guanin ve sitozindir. Timin azotlu organik bazı sadece DNA’nın yapısında, urasil organik bazı ise sadece RNA’nın yapısında yer alır. DNA’nın yapısındaki 5C’lu şeker deoksiriboz, RNA’nın yapısındaki 5C’lu şeker ise ribozdur. Deoksiriboz şekerinin riboz şekerinden farkı yapısında bir oksijenin eksik olmasıdır. Nükleotitlerin yapısındaki azotlu organik bazlar pürin ve pirimidin olmak üzere ikiye ayrılır. Pürin grubu bazlar çift halkalı, pirimidin grubu bazlar ise tek halkalı bir yapıya sahiptir

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap