Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 58 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 58 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 58 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Farklı besin maddelerinde bulunan vitaminlerin farklı fizyolojik görevleri bulunmaktadır. Vitaminler, yağda çözünenler ve suda çözünenler olmak üzere iki gruba ayrılır:

Yağda Çözünen Vitaminler: Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir (Görsel 1.32). Bu vitaminlerin fazlası vücutta depo edilebilmektedir. Bu vitaminler dışarıdan alınamadığı zaman depolandıkları yerlerden alınarak kullanılabilmektedir. A vitamini, dokuların ve cildin sağlıklı kalması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kemik yapısının sağlamlığı ve göz sağlığı için gereklidir. D vitamini, kalsiyum ve fosfor emiliminde, kemiklerin ve dişlerin sertleşmesinde görev alır. K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir. E vitamini üreme organlarının sağlığı için gerekli olan bir vitamindir.

Suda Çözünen Vitaminler: Suda çözünen vitaminler B grubu ve C vitaminleridir (Görsel 1.33). B grubu vitaminlerinin birçoğu bazı metabolik olaylarda koenzim olarak görev yapar. C vitamini, hem bağ dokusunun oluşumuna destek olur hem de mikroorganizmalara karşı vücudun dirençli olmasına katkı sağlar. Suda çözünen vitaminler depo edilemez ve fazlası idrarla vücuttan uzaklaştırılır. Bir sonraki sayfadaki insanlar için gerekli vitaminler ve bu vitaminlerin eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar Tablo 1.1’de belirtilmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 58 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap