Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 49 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Proteinler hidroliz sonucu kendilerini oluşturan amino asitlere dönüşür. Proteinler hücre, doku ve organizmanın temel yapısına katılır ve pek çok hücresel faaliyetin gerçekleşmesinde görev alırlar. Proteinlerin yüksek sıcaklık, basınç, pH ve tuz derişimi gibi etkenlere bağlı olarak yapıları bozulabilir. Bu olaya Denatürasyon denir. Bazı denatüre olmuş proteinler tekrar eski hallerine geri döner. Buna da renatürasyon denir.

Vücudumuzdaki tüm organ ve dokular protein barındırmaktadır. Hücrelerdeki tüm metabolik faaliyetlerde mutlaka proteinlerin rolü vardır. Vücuda besinlerle alınan proteinler polimer yapıdadır ve yapı taşlarına ayrılmadan hücre zarından geçemezler. Beslenme yoluyla alınan proteinler, sindirim olayıyla amino asitlere parçalanır ve kan yoluyla hücrelere taşınır. Kan ile hücrelere taşınan amino asitlerden ihtiyaç duyulan proteinler sentezlenir.

Beslenme yoluyla vücuda yeterli miktarda protein alınamazsa proteinlerin görev aldığı tüm metabolik faaliyetlerde yavaşlama görülür. Örneğin büyüme ve gelişmede aksamalar, vücut direncinde azalmalar, hastalıklara kolay yakalanmalar ve yaraların geç iyileşmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.
Proteinlerin görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

• Proteinler, vücuda karbohidrat ve lipitler yeterli miktarda alınmadığı durumlarda enerji verici olarak kullanılırlar.
• Hücre zarının yapısına katılırlar.
• Hücre zarından madde geçişinin kontrolünde görev alırlar.
• Hücre içi ve hücre dışı sıvılarda oluşan pH değişikliklerini dengeler.
• Birçok hormonun yapısına katılırlar. Örnek olarak kandaki glikoz yoğunluğunu düzenlemede görev alan insülin ve glukagon hormonu verilebilir.
• Madde taşınması sırasında görev yaparlar. Alyuvarlarda bulunan hemoglobin adı verilen protein, oksijen ve karbondioksit taşınmasında görevlidir.
• Kanamalarda pıhtılaşmayı sağlayan ve kan kaybını önleyen fibri- nojen protein kaynaklıdır.
• Kanda bulunan ve albümin adı verilen protein, kanın ozmotik basıncının ayarlanmasında görev alır.
• Protein yapılı antikorlar vücudu yabancı maddelere ve mikroplara karşı korur.
• Kasların kasılıp gevşemesinde aktif rol oynayan aktin ve miyozin proteinden oluşmuştur (Görsel 1.30).
• Proteinler deri, tırnak, kemik, eklem ve dişlerin yapısına katılarak vücuda sertlik ve dayanıklılık kazandırırlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap