Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 46 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Steroitler: Canlı yapısında çok az miktarda bulunsa bile önemli görevleri yerine getirebilen momomer yapılı bir lipit çeşididir. Steroitler hücre zarının geçirgenliğini ve dayanıklılığını artırma özelliğine sahiptir. Sinir hücrelerindeki sinirsel iletiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli yalıtım görevini de yine steroitler yerine getirir . Düzenleyici olarak görev yapan steroitler, erkek ve dişi eşey hormonlarının yapısına katılır ve D vitamini yapımında kullanılır. Kolesterol bir steroit çeşididir ve hayvan hücrelerinin zarlarında yer alır. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, kaslar ve karaciğer başta olmak üzere vücudun her bölgesinde yaygın olarak bulunur. Kolesterol kullanılarak vücudumuzda kortizol hormonu ve lipitlerin mekanik sindiriminde görevli safra tuzunun üretilmesi sağlanır. Kanda fazla miktarda kolesterol bulunması damar sertliğine neden olabilir.

ÖNEMLİ BİLGİ

Hücre zarındaki kolesterol miktarı her hücrede aynı değildir.

Lipitler, birçok organın çalışmasını kolaylaştırır ve onların korunmasını sağlar. Deri altında yer alan lipit tabakası vücudumuzu hem soğuğa karşı hem de darbelere karşı korur. Karbohidratlardan sağlanan enerjinin yetersiz geldiği durumlarda gerekli enerji lipitlerin hücresel solunumda kullanılmasıyla sağlanır. Ayrıca lipitler insan vücudu için gerekli olan yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin bağırsaklardan emilmesini sağlar. Yoğunluğu az olduğu için lipitler vücut ağırlığımızın kolay taşınmasında da rol oynar. Diğer organik bileşiklere oranla daha fazla metabolik su ve enerji açığa çıkarırlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap