Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 39 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Monosakkaritler 

Monosakkaritler karbohidratların en küçük birimidir ve basit şekerler olarak da adlandırılır. Monosakkaritler, hücrelerde enerji ve karbon kaynağı olarak kullanılır. Monosakkaritler genellikle (CH2O)n molekül formüllerine sahiptirler ve monomer oldukları için parçalanmadan hücre zarından geçebilirler.
Monosakkaritlerin 3C’ludan 8C’luya kadar değişen çeşitleri vardır. 3C’lu monosakkaritler solunum tepkimeleri sırasında ara bileşik olarak meydana gelirler. 5C’lu ve 6C’lu monosakkaritler biyolojik açıdan en önemli monosakkarit çeşitlerindendir.

Pentozlar (5C’lu monosakkaritler): DNA molekülünün nükleotit- lerinde yer alan deoksiriboz ile RNA ve ATP’nin yapısında bulunan riboz 5C’lu monosakkarit örneklerindendir. Deoksiribozun ribozdan farkı bir oksijen atomunun eksik olmasıdır.

Heksozlar (6C’lu monosakkaritler): Kapalı formülleri C6H12O6 olan monosakkaritlerdir. Heksozlar disakkarit ve polisakkaritlerin yapı taşlarını oluştururlar ve su ile daha küçük birimlere parçalanamazlar. Glikoz, fruktoz ve galaktoz olmak üzere üç çeşit heksoz bulunmaktadır

Glikoz: Hücreler için temel enerji kaynağıdır ve kanda ölçülebilen tek şeker çeşididir. Kan şekeri ve üzüm şekeri olarak da bilinen glikoz molekülü fruktoza göre daha az, galaktoza göre ise daha çok tatlıdır. Üzüm, bal ve incir  gibi besinlerde bulunur. Glikoz sinir hücrelerinin başlıca enerji kaynağıdır. Glikozun ayıracı Benedict (Benedik) çözeltisidir. Bu çözelti glikoz varlığında ısıtılırsa kiremit kırmızısı rengine dönüşür.

Fruktoz: Meyve şekeri olarak da bilinen fruktoz molekülü çok tatlıdır. Şeftali, kayısı ve portakal gibi bitkisel besinlerde bulunur.

Galaktoz: Galaktoz molekülü fruktoza göre daha az tatlı olan bir heksoz çeşididir. Memeli hayvanlar, bazı bitkiler ve bazı bakteriler tarafından sentezlenir. Galaktoz sütte bulunan laktozun yapısında yer alır.

ÖNEMLİ BİLGİ

Glikoz, galaktoz ve fruktoz birbirlerinin izomeridir. Bu moleküllerin kapalı formülleri aynı, açık formülleri ise farklıdır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap