Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 38 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Organik Bileşikler

Canlıların yapısında yer alan ve canlılar tarafından sentezlenebilen moleküllere organik bileşikler denir. Organik bileşiklerin ana elementi olan karbonun bağ kurma kapasitesi oldukça yüksektir ve kolaylıkla zincir oluşturabilir (Şekil 1.4). Karbon elementini diğer elementlerden ayıran özellik büyük ve farklı moleküller oluşturabilmesidir. Karbonun bu özelliği sayesinde aynı türün bireyleri arasında bile farklı özellikler gösteren organik bileşikler görülmektedir. Doğal organik bileşikler canlı hücrelerinde sentezlenebilir. Birçok organik bileşik karbon zincirlerinden meydana gelir. Organik bileşiklerin yapısında karbonla birlikte genellikle hidrojen ve oksijen elementleri de yer alır. Bazı organik bileşiklerin yapısında azot, fosfor ve kükürt elementleri de bulunabilir.

Üreticiler (ototroflar) inorganik bileşiklerden yararlanarak karbon zincirli organik bileşikleri doğrudan üretebilir. Canlılardaki organik bileşikler enerji verici, yapıcı, onarıcı ve düzenleyici olarak görev yapar. Monomer olarak adlandırılan organik moleküllerin yapı taşları özel kimyasal bağlar kurularak bir araya gelir. Bu birleşme sırasında su oluştuğu ve polimerleştiği için bu olaya dehidrasyon sentezi adı verilir. Poli- merlerin su kullanılarak sindirimiyle de monomerler oluşur. Bu olaya da hidroliz adı verilir.

a. Karbohidratlar

Fotosentez sonucu oluşan ve ilk aklınıza gelen organik bileşik hangisidir?

  • Cevap: Megnezyum.

Şeker denilince aklınıza hangi besin maddeleri gelir?

  • Cevap: Sofra şekeri, toz şeker veya normal şeker, glikoz ve fruktoz…

Fotosentez sırasındaki değişiklikleri özetleyen aşağıdaki denklemi inceleyiniz.

  • Cevap: Bu etkinliği siz yapabilirsiniz.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap